Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Mieszkańcy Berkley w stanie Michigan rozpoczęli społeczną kampanię na rzecz przywrócenia prawa do publicznego wystawiania bożonarodzeniowej szopki przed ratuszem miejskim. W ubiegłym roku, pod naciskiem Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU), radni Berkley ustanowili zakaz prezentowania tradycyjnych figur z historii o Bożym Narodzeniu w centrum miasta. Kard. Severino...

» Mieszkańcy Berkley w stanie Michigan rozpoczęli społeczną kampanię na rzecz przywrócenia prawa do publicznego wystawiania bożonarodzeniowej szopki przed ratuszem miejskim. W ubiegłym roku, pod naciskiem Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU), radni Berkley ustanowili zakaz prezentowania tradycyjnych figur z historii o Bożym Narodzeniu w centrum miasta.

» Kard. Severino Poletto przewodniczył 9 października w katedrze w Turynie uroczystościom pogrzebowym Luciany Frassati-Gawrońskiej. Zmarła 7 października w wieku 105 lat żona polskiego dyplomaty, Jana Gawrońskiego, była siostrą beatyfikowanego przed 17 laty Pier Giorgio Frassatiego. Jego osobie poświęciła szereg książek. Jak pisze w „L’Osservatore Romano” Giampaolo Mattei, prace te stanowią podstawę do zrozumienia, jak bardzo aktualna, zwłaszcza dla młodzieży jest świętość zmarłego w wieku 24 lat Pier Giorgio Frassatiego. Watykański dziennik przypomina, że Luciana Gawrońska była matką siedmiorga dzieci. 1 września 1939 r. znalazła się wraz z mężem w Warszawie. Dzięki znajomościom udało się jej powrócić do Włoch. Przez cały okres II wojny światowej pomogła wielu Polakom w wydostaniu się na Zachód z okupowanej ojczyzny, w tym żonie i córce gen. Władysława Sikorskiego. Udało jej się także ocalić od zniszczenia wiele dzieł sztuki.

» W wieku 105 lat zmarł prawdopodobnie najstarszy jezuita świata, o. James A. Martin, który wstąpił do zakonu jezuitów w 1921 r., a w 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jego zakonni współbracia wspominają, że był człowiekiem niezwykle pozytywnie nastawionym do ludzi i świata.

» Dwóch laureatów Nagrody Nobla, Klaus von Klitzing z Niemiec i Yuan Tseh Lee z Tajwanu zostało mianowanych przez Benedykta XVI członkami Papieskiej Akademii Nauk. Członkami Akademii jest ok. 80 wybitnych naukowców różnych dyscyplin z całego świata, w tym wielu laureatów Nagrody Nobla. Są oni mianowani przez papieża niezależnie od ich stosunku do wiary katolickiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki