Logo Przewdonik Katolicki

Pod nowym dachem

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystości po raz pierwszy odbywały się w nowych budynkach, które diecezja kupiła od władz miasta. Na wszystkich latach naukę rozpoczęło 56 kleryków. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Grzegorz Barth, wykładowca bydgoskiego seminarium i adiunkt Wydziału Teologicznego KUL. Inaugurację rozpoczęto...

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystości po raz pierwszy odbywały się w nowych budynkach, które diecezja kupiła od władz miasta. Na wszystkich latach naukę rozpoczęło 56 kleryków.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Grzegorz Barth, wykładowca bydgoskiego seminarium i adiunkt Wydziału Teologicznego KUL. Inaugurację rozpoczęto od Mszy św. w katedrze, której przewodniczył bp Jan Tyrawa.

Dobra formacja
– Dzisiaj zanosimy do Boga dziękczynienie za to, że możemy być u siebie i rozpoczynać kolejny rok akademicki w seminarium. Również prosimy o światło dla tych, od których zależy rozwój tego dzieła oraz dla tych, którzy będą z niego korzystać – powiedział hierarcha. Ordynariusz diecezji bydgoskiej w swojej homilii podkreślił rolę i zadania, przed którymi każdego roku staje uczelnia. Jednocześnie skierował swoje słowa do kleryków pierwszego roku. – Przekonacie się, że w tym miejscu będziecie odczuwać satysfakcję, radość i zadowolenie. Dzisiaj tyle mówi się na temat kryzysów stanu kapłańskiego. Jeżeli chcecie się przed nimi bronić, nieustannie powracajcie i odkrywajcie tę głębię, z którą przychodzi do was Kościół. Z radością wypełniajcie tę misję. Przed Panem Bogiem nie ma ucieczki – dodał bp Jan Tyrawa.

Seminarium duchowne rozpoczęło w historii diecezji czwarty rok działalności formacyjnej. – Jest to jeden z najpiękniejszych dni, jaki można sobie wyobrazić. Serce znalazło odpowiednie warunki do swego funkcjonowania i daj Boże, aby służyło całemu Kościołowi bydgoskiemu. Z tą nadzieją rozpoczynamy nowy rok formacji w naszym seminarium – powiedział rektor ks. dr Wojciech Szukalski, dla którego najważniejszym zadaniem jest odpowiednia formacja. – Często wydaje się, że człowiek, który ma maturę, jest kimś samodzielnym i dojrzałym. Jednak doświadczenie uczy, że musimy pracować nad sobą aż do śmierci. Dlatego chcemy naszym braciom, przygotowującym się do kapłaństwa, towarzyszyć szczególnie u początków formacji, we wzroście w człowieczeństwie – dodał.


Rektor seminarium – ks. dr Wojciech Szukalski

Przełomowy moment
Wśród osób, które złożyły uroczystą immatrykulację, znaleźli się Sebastian Walczak i Michał Kilichowski z Bydgoszczy. – Ten dzień jest rozpoczęciem innego życia. Dzięki „byciu klerykiem” wchodzimy w zupełnie nowy etap. To jedna z najważniejszych chwil w życiu. Pragniemy ją przeżyć jak najgodniej, aby zapadła w naszej pamięci na całe życie – powiedzieli.

Razem z seminarium rok akademicki zainaugurował także Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. – Niewątpliwie, nowe budynki to coś wielkiego i wspaniałego, z czego cieszy się cała diecezja. Jednocześnie jest to wielki prezent nie tylko dla seminarium, ale także dla Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, który w tym roku będzie obchodził 25. rocznicę istnienia. Na ten jubileusz otrzymujemy wspaniałe zaplecze dydaktyczne, co jest rzeczą bardzo ważną – powiedział dyrektor instytutu ks. dr Rafał Grabowski.

Prace adaptacyjne w nowych pomieszczeniach trwały kilka miesięcy. To dopiero pierwszy etap. Na remont czeka jeszcze jeden budynek, w którym mieści się główne zaplecze dydaktyczne. – Do tej pory korzystaliśmy z życzliwości Zgromadzenia Ducha Świętego. Teraz będziemy gospodarzami u siebie – powiedział ekonom diecezjalny, ks. prałat Przemysław Książek.

Marek Murawski, koordynator budowy z ramienia diecezji, wspomina, że prace rozpoczynały się w szalonym tempie. – Teraz robimy wszystko, aby remont zakończył się jak najszybciej. Wysiłek jest niesamowity, ale ludzie nie zawiedli. Dali z siebie wszystko – powiedział.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej zostało powołane w 2004 roku. Mieściło się wówczas w tych samych pomieszczeniach, co seminarium „duchaczy”. Obecne budynki mieszkalne i dydaktyczne są oddalone od katedry zaledwie o kilkadziesiąt metrów.

Noc Świętych

W ramach obchodów wigilii uroczystości Wszystkich Świętych zapraszamy młodzież do kościoła św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy na Noc Świętych. Podczas spotkania różne ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe zaprezentują postaci znanych świętych. W diecezji zostanie również zainaugurowana działalność Ruchu Czystych Serc. Początek o godz. 19.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki