Logo Przewdonik Katolicki

"Nowe" serce diecezji

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ponad półtora miliona złotych pochłonie budowa nowej siedziby Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Uczelnia rozpocznie działalność w nowych pomieszczeniach, które przekazały diecezji władze miasta. W budynku znajdą się pokoje mieszkalne dla kleryków, sale wykładowe oraz duża biblioteka. Obecnie seminarium mieści się przy domu prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego....

Ponad półtora miliona złotych pochłonie budowa nowej siedziby Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Uczelnia rozpocznie działalność w nowych pomieszczeniach, które przekazały diecezji władze miasta. W budynku znajdą się pokoje mieszkalne dla kleryków, sale wykładowe oraz duża biblioteka.

Obecnie seminarium mieści się przy domu prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego. Przeprowadzka rozpocznie się pod koniec letnich wakacji. Jest to największa inwestycja finansowa w historii zaledwie trzyletniej diecezji. – Chcemy, aby to serce diecezji mogło jak najlepiej funkcjonować. Pragniemy stworzyć przyszłym kapłanom i wykładowcom godne warunki do pracy i rozwoju – powiedział ekonom diecezji bydgoskiej, ks. Przemysław Książek.

Budynki przy ulicy Grodzkiej 18, 20 i 22 przekazały diecezji władze miasta. – To jest nasz dar dla Kościoła w Bydgoszczy. Bardzo długo czekaliśmy na to, aby w grodzie nad Brdą powstała taka uczelnia. Cieszy mnie to, że mogliśmy za niewielkie pieniądze wspomóc diecezję – powiedział prezydent Konstanty Dombrowicz.


Ks. dr Wojciech Szukalski zna przeznaczenie każdego pomieszczenia

Obecnie seminarium mieści się w odległości kilku kilometrów od katedry. Nowe budynki są położone nad Brdą zaledwie sto metrów od najstarszej świątyni w mieście. Nieustannie trwają prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Wstawiono nowe okna i wymieniono dach. – W zależności od tego, jak funkcjonuje serce, tak funkcjonuje cały organizm, czyli diecezja. Seminarium jest dla nas tym przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Przychodząc tutaj, czuję przede wszystkim wielką wdzięczność dla wszystkich ludzi, którzy poprzez swoje ofiary umożliwiają nam prowadzenie tych remontów i akomodację pomieszczeń. Patrzę na to wszystko z optymizmem – tylko dzięki osobom zaangażowanym w to dzieło – powiedział rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Wojciech Szukalski.

Dotychczas w gmachu przy ulicy Grodzkiej uczyli się studenci kilku wydziałów ATR i Policealnego Studium Zawodowego Organizacji i Zarządzania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki