Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoskie Dni Społeczne

Marcin Jarzembowski
Fot.

W grodzie nad Brdą odbędą się już po raz osiemnasty. Tegoroczne spotkania zainauguruje Msza św. w katedrze, której przewodniczyć będzie 15 maja o godzinie 13 ks. bp Jan Tyrawa. Przez blisko cztery dni, podczas kolejnych wykładów, zaproszeni goście podzielą się swoimi refleksjami na temat "Społecznego wymiaru Eucharystii". Spotkania w ramach Bydgoskich Dni Społecznych zapoczątkował...

W grodzie nad Brdą odbędą się już po raz osiemnasty. Tegoroczne spotkania zainauguruje Msza św. w katedrze, której przewodniczyć będzie 15 maja o godzinie 13 ks. bp Jan Tyrawa.Przez blisko cztery dni, podczas kolejnych wykładów, zaproszeni goście podzielą się swoimi refleksjami na temat "Społecznego wymiaru Eucharystii". Spotkania w ramach Bydgoskich Dni Społecznych zapoczątkował w 1987 roku śp. ks. bp Jan Wiktor Nowak. Od dziesięciu lat głównym ich organizatorem jest Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej.

"Mane nobiscum Domine"


"Zostań z nami Panie" - tak brzmi tytuł listu apostolskiego, który Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował do biskupów na Rok Eucharystii. Był on jakby inspiracją do podjęcia treści związanych z tematem tegorocznych Bydgoskich Dni Społecznych. - Ten szczególny czas zachęca nas do tego, abyśmy zatrzymali się nad tym sakramentem. Chcemy podjąć z odpowiedzialną troską refleksję nad największym skarbem Kościoła, jakim jest Eucharystia. Mamy bowiem świadomość, że kiedy jest ona właściwie przeżywana, to kształtuje życie ludzi wierzących i wpływa na ich codzienne wybory - przyznał ks. dr Rafał Grabowski, dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.
Podczas rozważań prelegenci oraz słuchacze będą próbowali podjąć refleksję nad społecznym wymiarem Eucharystii. W jaki sposób człowiek nią żyjący powinien funkcjonować w społeczeństwie? Jakie znaki jego wiary powinny być czytelne dla ludzi, z którymi żyje? To tylko niektóre pytania, jakie z pewnością padną podczas kilku dni spotkań. - Ta tematyka jest bardzo istotna. Przede wszystkim pomoże nam, ludziom wierzącym, coraz lepiej rozumieć nauczanie Kościoła, a także naszą rolę w życiu społecznym - dodał ks. Grabowski.

Program spotkań


Bydgoskie Dni Społeczne rozpoczną się 15 maja od wspólnej modlitwy w bydgoskiej katedrze. Tego samego dnia o godz. 18 swój wykład zatytułowany "Wspólnototwórczy charakter celebracji Eucharystycznej" zaprezentuje ks. prof. dr hab. Bogusław Nadolski z UKSW w Warszawie. W liście "Mane nobiscum Domine" czytamy: "Kościół stale odnawia w celebracji eucharystycznej swą świadomość, że jest znakiem i narzędziem nie tylko wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem, ale także jedności całego rodzaju ludzkiego".
Kolejne spotkanie zaplanowano 16 maja. O godz. 18 swój wykład zatytułowany "Eucharystia a wolność jako zdolność do bycia darem" przedstawi ks. dr Wojciech Szukalski z UAM w Poznaniu, pełniący jednocześnie funkcję rektora WSD diecezji bydgoskiej.
"Eucharystia jako program społecznego zaangażowania chrześcijan" - to temat spotkania, które rozpocznie się 17 maja o godz. 18. Prelegentem będzie ks. prof. dr hab. Jan Krucina z PWT we Wrocławiu. Przesłanie tego zagadnienia można także znaleźć w liście Jana Pawła II. Pisze on: "Chrześcijanin, który uczestniczy w Eucharystii, uczy się z niej być rzecznikiem komunii, pokoju, solidarności we wszystkich okolicznościach życia".
Punktem kulminacyjnym XVIII Bydgoskich Dni Społecznych będzie wykład "Co oznacza być człowiekiem Eucharystii?" ks. bp. prof. dr. hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Ordynariusz diecezji siedleckiej będzie próbował odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań.
Każdego dnia oprócz zasadniczych wykładów uczestnicy spotkań będą mogli wysłuchać tzw. "Komunikatów". Ojciec Marek Karczewski CSSp będzie mówił na temat duszpasterstwa osób uzależnionych, ks. Wojciech Przybyła o Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. Kazimierz Małżeński przedstawi duszpasterstwo osób bezrobotnych, a ks. prał. Romuald Biniak zaprezentuje działalność Hospicjum im. ks. J. Popiełuszki w Bydgoszczy. - Już teraz zapraszam do refleksji nad tym, jak Eucharystia powinna wpływać na nasze codzienne życie - podsumował ks. dr Rafał Grabowski.
Wszystkie spotkania będą się odbywały w auli Wyższego Seminarium Duchownego diecezji bydgoskiej przy Alejach Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki