Logo Przewdonik Katolicki

Dekalog myślą przewodnią

Marcin Jarzembowski
Fot.

Dekalog przyszłość człowieka i społeczeństw to temat przewodni XIX Bydgoskich Dni Społecznych, które rozpoczną się 29 marca. Tegoroczne spotkania będą się odbywały w auli Wyższego Seminarium Duchownego i potrwają do 1 kwietnia. Przez cztery dni zaproszeni goście podzielą się swoimi refleksjami, które będą zakorzenione w nauczaniu społecznym Jana...

„Dekalog – przyszłość człowieka i społeczeństw” – to temat przewodni XIX Bydgoskich Dni Społecznych, które rozpoczną się 29 marca. Tegoroczne spotkania będą się odbywały w auli Wyższego Seminarium Duchownego i potrwają do 1 kwietnia.

Przez cztery dni zaproszeni goście podzielą się swoimi refleksjami, które będą zakorzenione w nauczaniu społecznym Jana Pawła II, wygłoszonym podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku. Spotkania w ramach Bydgoskich Dni Społecznych zapoczątkował w 1987 roku śp. bp Jan Wiktor Nowak. Od jedenastu lat głównym ich organizatorem jest Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczne spotkania mają być potraktowane jako wstęp do obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. – Dlatego sprawą oczywistą jest to, że pochylimy się właśnie nad nauczaniem Papieża Polaka. To są te wszystkie zagadnienia, które dotyczą nauczania społecznego Jana Pawła II i tworzą pewien klucz, właściwy dla nauki społecznej Kościoła, za pomocą którego rozważa się problem rodziny, pracy, życia politycznego czy chociażby udziału we władzy – przyznał ks. dr Rafał Grabowski, dyrektor Instytutu.

W ubiegłym roku uczestnicy zastanawiali się nad „Społecznym wymiarem Eucharystii”. Wśród gości znalazł się m.in. bp prof. Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji siedleckiej. W tym roku zaplanowano cztery spotkania. W pierwszym dniu prof. dr hab. Michał Wojciechowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie skupi się na zagadnieniu: „Społeczne wymiary dekalogu – perspektywa biblijna”. Następnie ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozważy temat „Władza wyrazem wolności”. W piątek 31 marca ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przedstawi temat „Uczciwość w pracy wyrazem ładu serca”. Bydgoskie Dni Społeczne zakończy swoim wykładem „Rodzina kluczem porządku moralnego” ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Jest to zawsze pewna refleksja nad własnym życiem – nad tym, jak ono powinno wyglądać. Tę refleksję podejmują podczas wykładów i spotkań nie tylko prelegenci, ale także słuchacze oraz uczestnicy. Takie rozważania powinny też owocować pewnymi postawami, które – wprowadzane w życie – mają szansę zmieniać obraz naszego społeczeństwa – dodał ks. Grabowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki