Logo Przewdonik Katolicki

Przypomnienie podstawowych zasad

Marcin Jarzembowski
Fot.

Dekalog przyszłość człowieka i społeczeństw tak brzmiał temat XIX Bydgoskich Dni Społecznych, które odbywały się od 29 marca do 1 kwietnia w Bydgoszczy. Były one również bezpośrednim wstępem do obchodów I rocznicy śmierci Jana Pawła II. Inicjatywę Bydgoskich Dni Społecznych zapoczątkował w 1987 roku śp. bp Jan Wiktor Nowak. Od 11 lat głównym...

„Dekalog – przyszłość człowieka i społeczeństw” – tak brzmiał temat XIX Bydgoskich Dni Społecznych, które odbywały się od 29 marca do 1 kwietnia w Bydgoszczy. Były one również bezpośrednim wstępem do obchodów I rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Inicjatywę Bydgoskich Dni Społecznych zapoczątkował w 1987 roku śp. bp Jan Wiktor Nowak. Od 11 lat głównym ich organizatorem jest Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. – Te dni bardzo mocno wpisały się w krajobraz naszego miasta. Z roku na rok zainteresowanie spotkaniami wzrasta – przyznał dyrektor instytutu ks. dr Rafał Grabowski.

Nieustanne powracanie
Tegoroczne spotkania odbywały się w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Jak podkreślił ks. dr Wojciech Szukalski, rektor bydgoskiego seminarium, Ojciec Święty nieustannie nawiązywał do Dekalogu, ponieważ u jego podłoża „leży miłość Boga do człowieka”. – Jan Paweł II był tym, który próbował człowieka otworzyć na Chrystusa. Próbował doprowadzić do spotkania między człowiekiem a Bogiem. To miało zaowocować doświadczeniem miłości. Dekalog powinniśmy traktować jako drogowskaz, który Bóg daje człowiekowi – przyznaje.

Józef Mieszkowski z Civitas Christiana podkreślił potrzebę takich spotkań. – Interesują mnie tematy religijne. One się łączą również z tematyką świecką, nauką o moralności i wychowaniu. Warto pogłębiać swoją wiedzę i umacniać tożsamość chrześcijańską.

Tylko przymierze z Bogiem
W tym roku zaplanowano cztery spotkania. Profesor Michał Wojciechowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie skupił się na zagadnieniu: „Społeczne wymiary Dekalogu – perspektywa biblijna”. – Dziesięć przykazań to reguły życia społecznego, które mówią, jak należy postępować nie tylko indywidualnie, ale i zbiorowo. Warto by dołożyć starań i przełożyć przykazania na współczesne sytuacje – przyznał wykładowca.– Jan Paweł II przypomniał nam, że sensem naszego wyzwolenia może być jedynie przymierze z Bogiem, że ta wolność nie jest dla samego wyzwolenia, ale że jest do zagospodarowania poprzez Dekalog – podkreślił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziekan Wydziału Teologicznego wygłosił wykład zatytułowany „Władza wyrazem wolności”. – Wciąż chyba i odwiecznie będziemy mieli pewien konflikt między potrzebą realizacji wolności, która w nas jest, a rzeczywistością władzy, która wydaje się ograniczać tę wolność. Moim celem jest pokazanie, że władza nie jest w kolizji z wolnością, że wręcz przeciwnie – może służyć dobremu i mądremu wykorzystaniu wolności przez człowieka i społeczeństwo – mówił.

„Uczciwość w pracy wyrazem ładu serca” – tak brzmiał temat wykładu, który wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. – Dekalog nigdy się nie zdezaktualizuje. Zmieniają się czasy, okoliczności, wyzwania, ale zasady zawsze będą takie same. Mądrość człowieka wiary polega na tym, aby te nowe wyzwania, z którymi się spotyka, potrafił odczytywać w kontekście uniwersalnego prawa Bożego. Jeśli jednak będzie próbował poprawiać Boga, to zawsze przegra – przyznał.

Bydgoskie Dni Społeczne zakończył wykład ks. prof. dr. hab. Bronisława Mierzwińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie „Rodzina kluczem porządku moralnego”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki