Niecałe sto lat temu, w czasach, gdy nie było w tym miejscu jeszcze ani Poznania, ani kościoła, wieś Dębiec należała do odległej...
Wysiadając z pociągu na stacji Poznań-Dębiec, nie sposób nie zauważyć w pobliżu torów białej wieży zwieńczonej krzyżem. To kościół Świętej Trójcy. Nim wyruszysz w dalszą drogę, zacny pielgrzymie, wejdź do niego – na pewno będzie otwarty.
Niecałe sto lat temu, w czasach, gdy nie było w tym miejscu jeszcze ani Poznania, ani kościoła, wieś Dębiec należała do odległej o ok. 9 km parafii pw. św. Floriana w Wirach. Jak podają kroniki parafialne, pierwsza Msza św. została tu odprawiona w wiejskiej szkole w dzień Bożego Narodzenia 1921 r.
Przy dźwięku dzwonów
Po tym wydarzeniu zawiązał się komitet budowy kościoła na Dębcu, co zaowocowało już dwa lata później (2 września 1923 r.) poświęceniem kaplicy pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W 1925 r. wieś została włączona w granice miasta Poznania, a w 1928 r. ustanowiono na Dębcu odrębną parafię. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy rozpoczęto budować w 1936 r. Poświęcił go już po zakończeniu II wojny światowej kard. August Hlond. Aktu konsekracji dokonał dopiero abp Stanisław Gądecki 3 października 2004 r.
Swoją charakterystyczną wieżę świątynia otrzymała dopiero w roku 1992. To stąd rozchodzi się dźwięk czterech dzwonów: „Świętej Trójcy”, „Bogurodzicy”, „św. Barbary” i „św. Wojciecha”, wzywających wiernych na modlitwę. A modlitwa tutejszych mieszkańców musi być bardzo skuteczna, gdyż z parafii pochodzi aż 17 księży diecezjalnych i zakonnych; w seminarium do przyjęcia święceń przygotowuje się dwóch diakonów i alumn drugiego roku.
Nasz dom
Centrum życia parafii i miejscem sprawowania sakramentów jest kościół. Jednak potrzebne jest również miejsce do tego, aby wspólnota mogła spotykać się i działać. Dlatego w 1986 r. zdecydowano się postawić w sąsiedztwie świątyni dom katechetyczny. Do dziś ten składający się z siedmiu sal i biblioteki budynek służy wszystkim wspólnotom parafii. Tu również działają poradnie: prawna i rodzinna oraz świetlica dla dzieci. Natomiast w okresie wakacji zamienia się on w bazę dla półkolonii.
– Tegoroczne wakacje zimowe w naszej parafii również należały do bardzo udanych – mówi ks. prałat Stanisław Wojtaszek, który parafii Świętej Trójcy oddał serce i połowę ze swoich 46 lat posługi kapłańskiej. – Z półkolonii skorzystała przeszło setka dzieci ze szkół podstawowych. Tu mogły bawić się, odpocząć od szkolnej codzienności, a także rozwijać swoje zainteresowania i talenty.
W tych pomieszczeniach ćwiczą też zespoły muzyczne młodzieży i dzieci oraz chóry parafialne, a także zaprzyjaźniony chór męski „Orły Białe”, odbywają się spotkania modlitewne, formacyjne i towarzyskie.
Przełamać anonimowość
– Zależy nam na tym, aby oprócz konkretnej działalności związanej ze specyfiką poszczególnych grup duszpasterskich, parafianie mieli możliwość poznawać się między sobą, przełamywać tę miejską anonimowość. Wtedy bowiem poczujemy się wszyscy w parafii prawdziwą wspólnotą.
Taki jest m.in. cel licznie organizowanych pielgrzymek czy wspólnych wyjazdów. Parafianie przestają być sobie obcy choćby też przez wspólne muzykowanie, spotkania w grupach czy zaangażowanie w dzieła miłosierdzia. Sprawy ważne dla całej wspólnoty przybliża im także parafialny tygodnik „Dębiec”.
– Wśród wielu inicjatyw, których nie sposób tu wszystkich wymienić, podejmowanych zarówno przez najmłodszych, jak i najstarszych parafian, bardzo cieszy mnie odradzająca się w parafii młodzież. Zaczynają oni odnajdywać swoje miejsce we wspólnocie, dostrzegają dla siebie pole do dobrego działania. Tą iskrą aktywizującą młodych jest ks. wikariusz Konrad Rapior, organizujący z nimi wyjazdy czy czuwania modlitewne. Młodzież to w końcu nasza przyszłość.
Coś od siebie
Miłość chrześcijan do Boga powinna przejawiać się też w praktyce: w miłości (caritas) do bliźniego. Jej wyrazem są w parafii Świętej Trójcy, oprócz całorocznej posługi wolontariuszy, specjalne akcje świąteczne. Na Boże Narodzenie organizowana jest wigilia dla osób samotnych (ok. 50 parafian może dzięki temu cieszyć się wspólną wieczerzą), a w Wielką Sobotę każdy może podzielić się swoją święconką z potrzebującymi.
– Przy święceniu potraw na stół wielkanocny wyłożone są specjalne kosze, do których można składać produkty żywnościowe z tradycyjnej święconki. Są one na bieżąco segregowane przez młodzież, tak że już wieczorem tego dnia trafiają do uboższych rodzin. Rok temu rozdaliśmy 170 paczek. To praktyczny sprawdzian naszej wiary i miłości.
Te wszystkie działania pokazują, że jeśli jest potrzeba i do tego praktyczny pomysł oraz dobra organizacja, potrafimy dostrzec wokół siebie drugiego człowieka i otworzyć serce na jego potrzeby. Parafia jest miejscem, gdzie może dokonać się cud rozmnożenia zarówno chlebów, jak i serc. Tak więc wychodząc z kościoła, zacny pielgrzymie, nie przejdź obojętnie koło skarbony na mleko dla „dzieci ojca Żelazka” – dla nich ten kubek mleka to luksus.
„Czwartki Franciszkańskie”, czyli wakacyjne spotkania dzieci, odbywają się w parafii od 1991 r. – Te jednodniowe wspólne wyjazdy z dziećmi, połączone z różnorodnymi atrakcjami, organizowane były zawsze przez cały lipiec i sierpień. Taka forma wakacji dla tych, którzy w tym czasie nigdzie indziej nie wyjeżdżali, cieszyła się ogromną popularnością i sprawiała wiele radości wszystkim ich uczestnikom – małym i dużym. Niestety, w tym roku, ze względu na zaostrzone przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej, będziemy zmuszeni zastąpić je inną formą letniego wypoczynku dla najmłodszych. Ale już planujemy letnie obozy – zapewnia ks. proboszcz
Miejsce, na którym stała kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusowego (dziś ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 295), rozebrana podczas II wojny światowej, upamiętnia kamień ze stosowną tablicą
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













