W sobotę 8 października nowy rok formacji zainaugurowały wyższe seminaria duchowne - Zgromadzenia Ducha Świętego i Diecezji Bydgoskiej oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. Mszy Świętej w kościele rektorskim przewodniczył bp Jan Tyrawa, a wykład inauguracyjny wygłosił prefekt seminarium diecezjalnego ks. dr Tomasz Kalociński. W obu seminariach naukę rozpocznie 79 kleryków, z czego 12 ze Zgromadzenia Ducha Świętego, a 67 diecezjalnych. Na pierwszym roku w WSD Diecezji Bydgoskiej podejmie formację szesnastu alumnów, a w WSD Zgromadzenia Ducha Świętego - jeden.
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej zostało powołane w ubiegłym roku i mieści się w tych samych pomieszczeniach co seminarium "duchaczy". Połączone seminaria - diecezjalne i misyjne - to ewenement na skalę ogólnopolską. - Myślę, że wiele założeń, które postawiliśmy sobie za cel wspólnego życia dwóch seminariów, zostało zrealizowanych pozytywnie, z czego jestem zadowolony - przyznał ojciec Marek Karczewski, rektor Zgromadzenia Ducha Świętego.
Pierwsze chwile
Pierwszy rok studiów w seminarium zakonnym rozpoczął Rafał Smoła z Wejherowa, który poznał Zgromadzenie Ducha Świętego dzięki koledze. - Poczułem, że tutaj jest moje miejsce. Pociąga mnie powołanie misyjne i wiem, że nie będzie to strata czasu - przyznał. - Jest to o tyle cenne powołanie, że Rafał miał z nami kontakt przez kilka lat. Przyjeżdżał do nas na rekolekcje. Mam nadzieję, że jego zapał misyjny będzie owocować - dodał ojciec Karczewski. Również pierwsze chwile swojej formacji w seminarium diecezjalnym przeżywa Piotr Wachowski z Wyrzyska, którego powołanie rozwijało się od czasów liceum. - Moje powołanie wzrastało poprzez kontakty z księżmi, udział w pielgrzymkach czy rekolekcjach powołaniowych. Znalazłem się tutaj z Bożą pomocą - wyznał kleryk. Swojego wzruszenia nie kryli rodzice alumnów. - Przeżywam to jak każda matka, ale wszystko w rękach Boga. Na początku nie mogło to do mnie dotrzeć. Czułam się tak, jakbym traciła pewną cząstkę siebie. Po pewnym czasie oswoiłam się z tą myślą. Teraz jestem z moim synem i wspieram go - przyznała Maria Zawartowska.
Nieprzemijające treści
Wykład inauguracyjny "Jana Pawła II wkład w odnowę katolickiej myśli społecznej" wygłosił prefekt seminarium diecezjalnego ks. dr Tomasz Kalociński. - Kontekst historyczny, w którym odbywa się dzisiejsza inauguracja, skłania nas do pogłębionej refleksji nad tym, co pozostawił Jan Paweł II. Jednym z ważnych tematów tego pontyfikatu było nauczanie społeczne. Trwałym śladem jest jego wkład w odnowę katolickiej nauki społecznej. Jest kwestią naszej odpowiedzialności, a także naszej miłości do Papieża, na ile my będziemy potrafili skorzystać i przyłożyć się do tego dziedzictwa, które jest nam dane jako dar i zadanie - mówił wykładowca.
Na zakończenie uroczystej inauguracji swoje słowa do obecnych skierował rektor seminarium diecezjalnego ks. dr Wojciech Szukalski. - Myślę, że Bogu należy się chwała za to, że w Bydgoszczy zrodziła się diecezja, a w niej powstało Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej. Przy tej okazji chciałbym życzyć tym, którzy w przyszłości będą służyli Bogu i ludziom, aby treści, które tutaj poznajemy, w sposób teoretyczny znajdowały zakorzenienie w sercu i przedłużenie w codziennym życiu - zakończył.