Logo Przewdonik Katolicki

Liczy się człowiek

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne w ten sposób w niedzielę 14 października uczczono w Polsce VII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem Jan Paweł II Obrońca godności człowieka. Organizatorem Dnia Papieskiego jest powołana przez KEP Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia....

Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne – w ten sposób w niedzielę 14 października uczczono w Polsce VII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”.

Organizatorem Dnia Papieskiego jest powołana przez KEP Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Do głównych celów Fundacji należy wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce; podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Budujmy żywy pomnik Jana Pawła II
Tego dnia również 100 tys. wolontariuszy przeprowadziło w całym kraju zbiórkę na rzecz stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Dzięki tym stypendiom młodzież zyskuje szansę kształcenia się, rozwijania swoich talentów i umiejętności, także dla dobra całej społeczności. – Inwestowanie w człowieka inspirowane nauczaniem Jana Pawła II jest jednym z najpiękniejszych pomników, jakie możemy mu wystawić – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża w intencji rychłej beatyfikacji Papieża. – Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest jednym z bardzo udanych dzieł, jakie zrodziły się z myśli Jana Pawła II. Warto z tym dziełem się solidaryzować i powiększać duchowy pomnik Jana Pawła II, który więcej znaczy niż jakiekolwiek pomniki z metalu czy kamienia – dodał.

Obrońca godności człowieka
Obchody Dnia Papieskiego zainaugurowała sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim. Główny gość, ks. prałat Pietro Parolin, były podsekretarz ds. Stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, mówił o przełomowym znaczeniu Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka. Watykański gość podkreślił, że kwestia praw człowieka stanowiła centralny temat papieskiego nauczania.

Blisko każdego człowieka
Także kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zaznaczył, że „obchodząc Dzień Papieski, dziękujemy Bogu za Jana Pawła II i za jego wytrwałe upominanie się o godność człowieka”. – Jan Paweł II jawi się przed nami jako mąż Boży, który broni godności człowieka i w którym wszyscy ludzie dobrej woli mają wspomożyciela – mówił kardynał. Przypomniał on też , że Ojciec Święty bronił godności człowieka od jego poczęcia. – To on uczynił z odniesienia do dziecka przed jego narodzeniem wykładnię hierarchii wartości ludzi kierujących się sumieniem, ludzi odpowiedzialnych przed Bogiem – podkreślił. Wspomniał także o szacunku Jana Pawła II dla ludzi starych, chorych i kalekich, którzy byli z nim „zawsze i wszędzie”, a w ich modlitwach i ofierze znajdował on zaplecze swego działania. – Prosimy Boga o zdecydowaną wolę i siłę do realizacji papieskiego przesłania dla wszystkich odpowiedzialnych za dobro Rzeczpospolitej i dla każdego z nas – apelował metropolita krakowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki