Logo Przewdonik Katolicki

Dzień Pielgrzyma Pokoju

Marcin Makohoński
Fot.

Już po raz czwarty uczciliśmy niezwykły Pontyfikat naszego wielkiego Rodaka - Jana Pawła II, podejmując głęboką refleksję nad jego posługą i nauczaniem. Dzień Papieski, zainicjowany przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zdumiewająco szybko stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła w Polsce. Obchodzony we wszystkich diecezjach w sposób uroczysty, był poprzedzony...

Już po raz czwarty uczciliśmy niezwykły Pontyfikat naszego wielkiego Rodaka - Jana Pawła II, podejmując głęboką refleksję nad jego posługą i nauczaniem. Dzień Papieski, zainicjowany przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zdumiewająco szybko stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła w Polsce. Obchodzony we wszystkich diecezjach w sposób uroczysty, był poprzedzony wielotygodniowymi przygotowaniami. Ten szczególny dzień, przeżywany w tym roku w niedzielę (10 października), był czasem modlitwy, rozważań i wielu ważnych inicjatyw i przedsięwzięć na polu społecznym, kulturalnym, edukacyjno-wychowawczym i charytatywnym. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło: "Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju". W archidiecezji gnieźnieńskiej Dzień, a raczej Dni Papieskie obchodzone były w czterech wymiarach: duchowym, intelektualnym, artystycznym oraz charytatywnym.
Wymiar duchowy tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej wyrażał się przede wszystkim w duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwie w jego intencji. W wielu parafiach naszej archidiecezji zorganizowano specjalne nabożeństwa oraz spotkania i czuwania modlitewne w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.
"Jesteśmy z Tobą..."
Obok głównych, niedzielnych (10 października br.) uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej, w wielu kościołach odprawione zostały uroczyste Msze św. w intencji Papieża-Polaka. Jedną z nich sprawowano w Wągrowcu. - Obchody IV Dnia Papieskiego uczciliśmy modlitwą różańcową połączoną z uroczystą Eucharystią, podczas której wspólnie modliliśmy się w intencji Ojca Świętego - mówi ks. kan. Piotr Kalinowski, proboszcz parafii farnej w Wągrowcu. - Trzeba zaznaczyć, iż duży udział w przygotowaniu naszej uroczystości miały dzieci, które bardzo się zaangażowały w to, by jak najpiękniej, a zarazem żywiołowo wyrazić przywiązanie i miłość do "Piotra naszych czasów". Bardzo uroczysty charakter miała również Msza św. (13 października br.), której przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś. Równie żarliwie modlono się w intencji Ojca Świętego w Barcinie, Chodzieży, Wrześni, Mogilnie... - Przez cały tydzień, począwszy od dziesiątego października, nasza świątynia, przystrojona w papieskie barwy, rozbrzmiewała śpiewami w intencji Ojca Świętego - mówi ks. Zenon Lewandowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Większego Ap. w Mogilnie. - Wspólnie z sąsiednią mogileńską parafią, pw. św. Jana Apostoła, zorganizowaliśmy także, trzynastego października, procesję fatimską ulicami miasta. O obchodach Dnia Papieskiego nie zapomniano również w mniejszych miejscowościach. W Piechcinie papieskim uroczystościom towarzyszył miejscowy zastęp harcerzy, który przygotował oprawę Mszy św. W wielu parafiach szczególnie uroczyście obchodzono również dzień 16 października. Dzień, w którym przed 26 laty na Stolicę Piotrową wybrano Kardynała z Krakowa. Z tej właśnie okazji w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu zgromadzono się na uroczystej modlitwie różańcowej. W półmroku świątyni, którą rozjaśniały jedynie pochodnie, lampiony i świece wiernych, modlono się w intencji Jana Pawła II.
"To wszystko dla Ciebie..."
Przygotowując tegoroczne obchody Dnia Papieskiego, organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na potrzebę bardziej pogłębionego pochylenia się nad nauczaniem Ojca Świętego, które jest ciągle zbyt mało znane i które trzeba ustawicznie przybliżać i popularyzować. Z tą też myślą zorganizowano w Inowrocławiu okolicznościową sesję naukową poświęconą temu niezwykłemu Pontyfikatowi. Rozważaniom i dyskusjom towarzyszyły również wystawy i koncerty, których organizatorem był inowrocławski Klub Inteligencji Katolickiej. W Galerii Miejskiej otwarto Wystawę Fotografii Papieskiej autorstwa ks. Pawła Kowalskiego, zaś w piątkowy wieczór (15 października br.) w kościele pw. św. Mikołaja odbył się koncert organowy, któremu przyświecało hasło "Moc tkwi w naszej słabości". Program muzyczny zaprezentowały: Anna Kłuszaj oraz Agnieszka Krokowska. O artystyczny wymiar tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego najlepiej zadbały jednak... dzieci. To one bowiem, podobnie jak w roku ubiegłym, wykonały szereg prac artystycznych, w bardzo różnych technikach i oczywiście poświęconych całkowicie Pielgrzymowi Pokoju. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wymiar charytatywny obchodów Dnia Papieskiego to tradycyjna już zbiórka pieniędzy, które zasilają dzieło stypendialne dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży ze środowisk wiejskich. Tegoroczny Dzień Papieski cechowała więc nie tylko różnorodność inicjatyw podejmowanych w najróżniejszych zakątkach archidiecezji gnieźnieńskiej, ale przede wszystkim radość serc wypełnionych modlitwą, refleksją i licznymi gestami dobroci, na rzecz tych, którzy są w potrzebie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki