Logo Przewdonik Katolicki

V Dzień Papieski w diecezji kaliskiej

Anna Płotek
Fot.

Pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy" obchodzony był w Polsce Dzień Papieski. W diecezji kaliskiej zanosiliśmy do Boga modlitwy o szybką beatyfikację naszego Papieża. Z tej okazji w całej Polsce przygotowano program, by uczcić pamięć Wielkiego Rodaka w wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. W diecezji kaliskiej również odbywały się liczne prelekcje,...

Pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy" obchodzony był w Polsce Dzień Papieski. W diecezji kaliskiej zanosiliśmy do Boga modlitwy o szybką beatyfikację naszego Papieża.Z tej okazji w całej Polsce przygotowano program, by uczcić pamięć Wielkiego Rodaka w wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. W diecezji kaliskiej również odbywały się liczne prelekcje, programy artystyczne, koncerty organizowane między innymi przez: Klub Myśli Politycznej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kaliszu, kaliski Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Urząd Miejski, Filharmonię Kaliską, bazylikę św. Józefa oraz Miejski Ośrodek Kultury.
Już w sobotę 15 października w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się sympozjum na temat: "Jan Paweł II - dlaczego Wielki?". Natomiast w niedzielę w bazylice św. Józefa można było posłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Petra Chromcaka z udziałem aktorów kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Po koncercie organizatorzy, artyści oraz wierni udali się przed pomnik Jana Pawła II, gdzie o godz. 21 zabrzmiał Apel Jasnogórski zakończony modlitwą w skupieniu.
Wierni każdej parafii na własny sposób wspominali zmarłego Ojca Świętego i czcili pamięć o nim. Również na Rynku w Ostrowie Wlkp. odbyła się uroczysta Msza Święta, a po niej koncerty zespołu "OR CHAIM" i Antoniny Krzysztoń, zaś wieczorem poświęcona została jodła im. Jana Pawła Wielkiego przed Urzędem Miejskim.
Dodatkowo na 22 października przewidziano "Spotkanie Wspomnieniowe" z okazji 27. rocznicy uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu kard. Karola Wojtyły, na które zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Kaliszu. Podczas spotkania prelekcję wygłosi dr Marek Kozłowski. Następnie odbędzie się projekcja filmu J. W. Krenza pod tytułem "Jestem tutaj", dokumentującego pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce.
Dzień Papieski organizowany przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" obchodzony jest od 2001 roku i ma na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Jana Pawła II oraz pogłębiać wiedzę o jego pontyfikacie. To także czas refleksji, modlitwy oraz możliwość duchowej łączności z Ojcem Świętym. Tegoroczny Dzień Papieski po raz pierwszy obchodzony będzie bez Jana Pawła II, dlatego szczególnie ważne są modlitwy w intencji zmarłego Papieża z prośbą o jego szybką beatyfikację.
Tradycją tego wyjątkowego Dnia jest publiczne zbieranie pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością." Zebrane w ten sposób fundusze przeznaczone zostają na stypendia dla najbardziej uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin. W diecezji kaliskiej stypendia otrzymuje dwoje uczniów z każdego dekanatu. Obdarowanych zatem zostaje 66 stypendystów, którym otrzymane fundusze pomagają w kontynuowaniu nauki oraz podejmowaniu nowych życiowych wyzwań.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki