Logo Przewdonik Katolicki

Mizerna cicha stajenka

Anna Płotek
Fot.

Już po raz piąty przy kaliskiej bazylice św. Józefa stanie szopka z żywymi zwierzętami, oddająca doskonale charakter szopki betlejemskiej. W tym roku zwierzęta będzie można podziwiać w odrestaurowanej dzwonnicy, której wnętrze ukazuje realizm narodzenia Jezusa Chrystusa oraz pozwala odczuć atmosferę wydarzeń w Betlejem. Po raz kolejny inicjatorem budowy szopki jest ks. prałat Jacek...

Już po raz piąty przy kaliskiej bazylice św. Józefa stanie szopka z żywymi zwierzętami, oddająca doskonale charakter szopki betlejemskiej.

W tym roku zwierzęta będzie można podziwiać w odrestaurowanej dzwonnicy, której wnętrze ukazuje realizm narodzenia Jezusa Chrystusa oraz pozwala odczuć atmosferę wydarzeń w Betlejem. Po raz kolejny inicjatorem budowy szopki jest ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa.

Nie sposób przejść obojętnie
Szopka stanie na tle średniowiecznych murów obronnych Kalisza i zabytkowej baszty Dorotki, co dodatkowo przenosi w zamierzchłą przeszłość i pozwala poczuć się świadkiem wielkiego wydarzenia – Narodzenia Syna Bożego.

W środku ubogiej stajenki umieszczony będzie żłóbek z narodzonym Dziecięciem, a przy Nim czuwająca Maryja i Józef. Jest to miejsce szczególnej czci i adoracji.

Zwierzęta małe i duże
Wnętrze szopki, podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie wypełnione sianem, a w kolejnych zagrodach będą pasły się żywe zwierzęta. Można będzie zobaczyć kilkanaście gatunków, których nie ma w żadnym ogrodzie zoologicznym: bydło szkockie, osioł, kucyk szetlandzki, kózki karłowate holenderskie, króliki, świnki morskie – nieliczne stworzenia towarzyszące narodzonemu w stajni Panu, które przywiezione zostaną z gospodarstwa agroturystycznego Andrzeja Cichosza w Niedźwiedziu. W stajence nie zabraknie także ptaków. Będą kury brahmany, kura bantamka, czerwony indyk, perliczki, bażanty złociste, gołębie. Wszystkie zwierzęta będą pod stałą opieką weterynaryjną, dodatkowo chronione i doglądane przez całą dobę.

W stajence odnaleźć Boga
Każdego roku szopka przyciąga tłumy ludzi, którzy podziwiają i poznają nowe zwierzęta. Przypadkowi przechodnie przyłączają się do zwiedzających, by w sposób wyjątkowy doświadczyć spotkania z Bogiem. Stajenka staje się również miejscem refleksji nad sensem dzisiejszych zwyczajów świątecznych, do których należy m.in. przynoszenie w wieczór wigilijny siana do domu.

Rodzinne świętowanie
Szopka zostanie otwarta w wigilijny wieczór po pasterce dla dzieci o godz. 21 i będzie można ją podziwiać do uroczystości Trzech Króli. Jest to szczególne miejsce, w którym można przeżyć wielką przygodę i poczuć, jak Jezus Chrystus rodzi się w sercu każdego człowieka.

Czas spędzony w szopce betlejemskiej dla wielu wiernych stał się sposobem na rodzinne świętowanie Bożego Narodzenia. Trasa popołudniowego rodzinnego spaceru wiedzie również do bazyliki św. Józefa, gdzie w otoczeniu choinek można pokłonić się przed cudownym obrazem Najświętszej Rodziny, pogrążyć w modlitwie, zaśpiewać kolędy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki