"Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie, więc narodziłeś się Jezu w stajni, ubóstwie i chłodzie..." - te słowa jednej z polskich kolęd doskonale oddają charakter szopki bożonarodzeniowej, która powstała przy kaliskiej bazylice św. Józefa.
Już po raz czwarty w Kaliszu zbudowano szopkę, "która ukazuje realizm narodzenia Jezusa Chrystusa oraz pozwala poczuć atmosferę wydarzeń w Betlejem" - jak mówi ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa, inicjator budowy szopki.
Szopka jest umieszczona na tle średniowiecznych murów obronnych Kalisza i zabytkowej baszty Dorotki, co dodatkowo przenosi w zamierzchłą przeszłość i pozwala poczuć się świadkiem wielkiego wydarzenia - Narodzenia Syna Bożego, które zmieniło świat.
Szopka zbudowana jest ze specjalnych drewnianych desek, stylizowana na dawne budowle, pokryta słomą i trzciną. W samym środku umieszczono żłóbek, w którym - leży narodzone Dziecię, a przy Nim stoi czuwająca Maryja i Józef. Jest to miejsce szczególnej czci i adoracji, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Wnętrze szopki wypełnione jest sianem, a w kolejnych sześciu zagrodach pasą się żywe zwierzęta. Można tutaj zobaczyć kilkanaście bardzo wyszukanych gatunków zwierząt, których nie ma w żadnym zoo. Bydło szkockie, alpaka, jak tybetański osioł, kucyk szetlandzki - to tylko nieliczne barwne stworzenia towarzyszące narodzonemu w stajni Panu, które przywiezione zostały z agroturystycznego gospodarstwa Andrzeja Cichosza w Niedźwiedziu. Zwierzęta, wcześniej zahartowane i przystosowane do życia w zimnie, są pod stałą opieką weterynaryjną. Dodatkowo są chronione i doglądane przez całą dobę.
Każdego roku szopka przyciąga tłumy, które z zachwytem podziwiają i poznają nowe zwierzęta. Przypadkowi przechodnie z zainteresowaniem przyłączają się do długiej, aczkolwiek sprawnie posuwającej się kolejki. Jest to miejsce zadumy, gdzie można odczytać głęboki sens dzisiejszych zwyczajów świątecznych, jak na przykład przynoszenie w wieczór wigilijny siana do domu. Tutaj gromadzą się z pozoru obcy sobie ludzie przeżywający narodziny Chrystusa w swoich sercach, którzy łączą się w ten sposób w wielką wspólnotę.
Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających, jest przejażdżka na grzbiecie kucyka, a także owca i konik na biegunach.
Szopka otwierana jest w wigilijny wieczór po Pasterce dla dzieci o godzinie 21.30 i można ją podziwiać zwykle do święta Trzech Króli, dzięki drobnym ofiarom składanym przez zwiedzających. Jest to szczególne miejsce, w którym można przeżyć wielką przygodę i poczuć obecność Jezusa Chrystusa.
Czas spędzony przy szopce betlejemskiej dla wielu wiernych w Kaliszu stał się jednym z pomysłów na rodzinne świętowanie Bożego Narodzenia. Popołudniowy spacer niech wiedzie również do bazyliki św. Józefa, gdzie w otoczeniu choinek można pokłonić się przed cudownym obrazem Najświętszej Rodziny, pogrążyć w modlitwie, zaśpiewać kolędę.