Logo Przewdonik Katolicki

Wyjątkowe posługiwanie

Anna Płotek
Fot.

W diecezji kaliskiej posługuje 64 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ich rolą jest pomoc w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. oraz pomoc w zanoszeniu jej do ludzi chorych i starszych zarówno do domów, jak i w szpitalach. Już po raz czwarty w diecezji kaliskiej organizowany jest nabór kandydatów do sprawowania posługi szafarza. Oczywiście od kandydujących mężczyzn oczekuje się...

W diecezji kaliskiej posługuje 64 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ich rolą jest pomoc w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. oraz pomoc w zanoszeniu jej do ludzi chorych i starszych zarówno do domów, jak i w szpitalach.

Już po raz czwarty w diecezji kaliskiej organizowany jest nabór kandydatów do sprawowania posługi szafarza. Oczywiście od kandydujących mężczyzn oczekuje się spełnienia określonych wymagań.

Dojrzali i pobożni
Przede wszystkim kandydaci muszą cieszyć się uznaniem kapłanów i wspólnoty parafialnej, co wiąże się z dojrzałością w wierze, pobożnością eucharystyczną i życiem sakramentalnym. Szafarzy powinna cechować także otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązywania kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku.

Kandydatów wybiera i zgłasza do kurii proboszcz parafii. Do posługi ustanawia i błogosławi ich biskup w czasie uroczystej Mszy św. Pozwolenie na pełnienie posługi otrzymują na jeden rok, jednak po tym czasie szafarze mogą uczestniczyć w dniach skupienia, po czym misja może im zostać przedłużona o kolejny rok.

Gruntowne przygotowanie
Kandydaci w diecezji kaliskiej uczestniczą w specjalnym kursie, który trwa niemal pół roku. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty. Wykłady dotyczą wybranych zagadnień z liturgiki, teologii pastoralnej, teologii duchowości i eklezjologii. Szafarze mają także zajęcia praktyczne, na których ćwiczą sposób udzielania Komunii św. Odpowiedzialnym za kursy przygotowawcze i formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji kaliskiej jest ks. dr Dariusz Kwiatkowski.

Wprowadzenie posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w Kościele polskim miało miejsce w połowie lat 90., natomiast w diecezji kaliskiej szafarze spełniają swoją posługę po wydaniu przez bp. Stanisława Napierałę szczegółowej Instrukcji zatytułowanej „Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej w diecezji kaliskiej” w styczniu 2001 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki