Niedziela 14 października 2007 r. upłynie w Polsce przede wszystkim jako VII Dzień Papieski, któremu towarzyszy hasło „Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”.
Dzień Papieski jest w Kościele w Polsce świętem, obchodzonym od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. Natomiast Dzień Papieża Jana Pawła II, obchodzony po raz pierwszy 16 października 2005 r., ustanowił Sejm RP „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory” (fragment ustawy sejmowej z 27 lipca 2005 r.).
Obchody Dnia Papieskiego rozważamy w aspekcie duchowym, intelektualnym, artystycznym i charytatywnym. Wymiar duchowy polega na dziękczynieniu Bogu za osobę i dzieło życia Jana Pawła II, na naszej szczególnej łączności z Papieżem Polakiem poprzez uczestnictwo w Mszach św. dziękczynnych i sprawowanych w intencji zakończenia jego procesu beatyfikacyjnego oraz kanonizacji, poprzez czuwania, modlitwy wspólnotowe i indywidualne. Wymiar intelektualny obejmuje seminaria naukowe i panele dyskusyjne, których celem jest przybliżenie słuchaczom nauczania Ojca Świętego, pogłębienie wiedzy nt. jego życia i pontyfikatu. Najważniejsza konferencja odbywa się pod patronatem nuncjusza apostolskiego, prymasa Polski i rektorów najbardziej prestiżowych uniwersytetów. Nadto organizowane są konkursy (literackie, teatralne, plastyczne, muzyczne, fotograficzne i in.) związane tematycznie z postacią Papieża. Na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (jest ona koordynatorem działań składających się na program Dnia Papieskiego) wręcza prestiżowe nagrody Totuus. Otrzymują je osoby bądź instytucje, których działalność w sposób wyjątkowy przyczyniła się do podkreślania wartości człowieka. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach; laureatów wyłania powołana w tym celu kapituła. W tym roku nominowani są do niej m.in.
abp metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński, prof. Andrzej Zoll i redakcja miesięcznika „Więź”.
Rokrocznie ważnym elementem obchodów Dnia Papieskiego są liczne uroczyste koncerty, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, wystawy malarstwa, fotografii, filatelistyczne itp., dedykowane Ojcu Świętemu. W wielu szkołach trwają dni kultury chrześcijańskiej. O przebiegu dnia informują media, które transmitują Mszę św. i koncert galowy, emitują własne programy okolicznościowe i relacjonują najważniejsze wydarzenia.
Papież Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę świata na ludzi biednych i wzywał do solidarności z biednymi. W tym sensie rozumiemy wymiar charytatywny Dnia Papieskiego. Zbiórki pieniężne prowadzone są przez tysiące wolontariuszy. Uzyskane środki stanowią fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin.
W niedzielę 7 października br. w kościołach w Polsce odczytany został List Pasterski Biskupów Polskich na VII Dzień Papieski w Ojczyźnie. Zawiera on m.in. te ważne słowa: „Groźne ideologie nazizmu i komunizmu usiłowały usunąć Boga z życia ludzi, jednocześnie brutalnie uderzając w godność człowieka. Pomimo odrzucenia tych ideologii, godność człowieka także dziś wielorako jest zagrożona. Nadal bowiem zabija się nienarodzonych, a eutanazję chce się uczynić obowiązującym prawem. Ludzkość zmaga się z nowymi formami niewolnictwa, bardziej podstępnymi niż znane w przeszłości. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego przypomina nam determinację, z jaką Jan Paweł II bronił godności każdego człowieka”.
Żyjemy w czasach relatywizmu; istnieje więc silna potrzeba odwoływania się do nauczania Jana Pawła II w każdej dziedzinie życia. Przypomnijmy, że hasła kolejnych Dni Papieskich ukazywały nam jego postać jako: papieża czasu przełomów, świadka nadziei, apostoła jedności, pielgrzyma pokoju, orędownika prawdy, sługę miłosierdzia. Tegoroczny tytuł: obrońca godności człowieka, tak jak poprzednie ma odniesienie do problemów, z którymi borykają się ludzie i narody. I tak jak poprzednie jest wołaniem o przewodnika i nauczyciela.