Logo Przewdonik Katolicki

Obrońca godności

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Oratorium Golgota Świętokrzyska, koncert Ewy Bem, poświęcenie kolejnej stacji Golgoty XX Wieku w Dolinie Śmierci, procesja różańcowa z bazyliki do katedry to tylko niektóre inicjatywy podjęte z okazji Dnia Papieskiego w Bydgoszczy. Dla organizatorów hasło tegorocznych spotkań Jan Paweł II obrońca godności człowieka było aż...

Oratorium „Golgota Świętokrzyska”, koncert Ewy Bem, poświęcenie kolejnej stacji „Golgoty XX Wieku” w Dolinie Śmierci, procesja różańcowa z bazyliki do katedry – to tylko niektóre inicjatywy podjęte z okazji Dnia Papieskiego w Bydgoszczy.

Dla organizatorów hasło tegorocznych spotkań „Jan Paweł II – obrońca godności człowieka” było aż nadto czytelne. – Pamiętamy, jak przez ponad dwadzieścia siedem lat Ojciec Święty jeździł po świecie, upominając się za chorymi, cierpiącymi i ubogimi. Za ludźmi będącymi na marginesie życia społecznego. Świadectwo jego troski o człowieka było znakiem całego pontyfikatu – powiedział ks. prałat Jan Andrzejczak, koordynator Dnia Papieskiego w diecezji bydgoskiej.

Najważniejsze wydarzenia artystyczne i kulturalne przygotowała Fundacja „Wiatrak”. Dwa wyjątkowe koncerty – z udziałem Ewy Bem i Piotra Rubika – odbyły się w największej bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”. Zostały tam również zaproszone osoby, stowarzyszenia i grupy działające na rzecz dzieci, niepełnosprawnych, terminalnie chorych czy więźniów. – Są pośród nas przedstawiciele hospicjów i warsztatów terapii zajęciowej, by pokazać swoje praktyczne działania. Wielowątkowość tego dnia sprawia, że jest to przestrzeń dla wielu osób – dodał ks. Krzysztof Buchholz, prezes fundacji.

Jak co roku we wszystkich parafiach na terenie diecezji odczytano list, w którym biskupi zachęcali wiernych do wsparcia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – To przypomnienie, że Jan Paweł II ujmował się za najmniejszym nawet człowiekiem. On o niego walczył. To ważna nauka w czasach, kiedy życie ludzkie nie jest szanowane – powiedział szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Bydgoszczy, ks. Wenancjusz Zmuda. Jego marzeniem jest to, aby dzień pamięci Jana Pawła II nie stał się z czasem „zwykłym apelem szkolnym”. – Warto wczytywać się w papieskie słowa i wcielać je konkretnie w swoje życie. Same koncerty nie wystarczą. Inaczej zatracimy ważne dziedzictwo – dodał.

Ważnym punktem Dnia Papieskiego była także niedzielna Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy, transmitowana przez bydgoski oddział Telewizji Polskiej. Ordynariusz stwierdził, że Ojciec Święty podczas swojego pontyfikatu wysuwał na pierwszy plan trzy podstawowe zagadnienia – wolność, godność i prawdę. – Dzisiaj świat buduje swoje pojęcie prawdy i wolności. Papież dostrzegał w tym ogromne niebezpieczeństwo.

Biskup Tyrawa powiedział, że idea Dnia Papieskiego ma nas zachęcić do tego, abyśmy coraz odważniej potrafili korzystać z inspiracji, jakie dawał całemu światu Papież Polak. – Zwłaszcza z umiejętności prowadzenia dialogu, a wręcz sporu i sposobu wyszukiwania trafnych argumentów. Dzisiaj ci, którzy są zwolennikami aborcji czy eutanazji, klasyfikują te czyny jako złe, ale w poszczególnych przypadkach je usprawiedliwiają. Jan Paweł II był w takich sytuacjach człowiekiem bez kompromisów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki