Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

JUBILEUSZ BP. WOJTUSIA. W poniedziałek 8 października w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się uroczysta prezentacja Księgi Pamiątkowej Evangelizare pauperibus, która dedykowana jest bp. Bogdanowi Wojtusiowi z okazji 70. rocznicy jego urodzin. Prezentację księgi poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem dostojnego jubilata, którą koncelebrowało...JUBILEUSZ BP. WOJTUSIA. W poniedziałek 8 października w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się uroczysta prezentacja Księgi Pamiątkowej „Evangelizare pauperibus”, która dedykowana jest bp. Bogdanowi Wojtusiowi z okazji 70. rocznicy jego urodzin. Prezentację księgi poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem dostojnego jubilata, którą koncelebrowało kilkunastu kapłanów. W homilii abp Henryk Muszyński podziękował bp. Wojtusiowi za jego oddanie i zaangażowanie w pracę duszpasterską na rzecz naszej archidiecezji, a także ogromną troskę, jaką otacza rodziny i misjonarzy. Podczas Eucharystii dziękowano także za 19 lat biskupiej posługi dostojnego jubilata.
RADA DUSZPASTERSKA – DEKRET. Z dniem 1 października 2007 r. abp Henryk Muszyński powołał na okres trzech lat Archidiecezjalną Radę Duszpasterską, w skład której wchodzą:

– z urzędu: bp Bogdan Wojtuś, bp Wojciech Polak, ks. kan. dr Andrzej Grzelak, ks. dr Franciszek Jabłoński, ks. dr Mieczysław Polak, ks. dr Zbigniew Przybylski, ks. dr Wojciech Rzeszowski

– z nominacji: p. Maria Ćwiklińska, p. Izabela Duda, p. Andrzej Duszyński, p. Andrzej Główka, p. Alicja Góral, p. Elżbieta Hołowińska, p. Katarzyna Kościńska, p. Katarzyna Kowalska, p. Marzenna Kubiak, p. Maria Malicka, p. Tomasz Mielczarek, p. Teresa Niewiadomska, pp. Zofia i Lech Trzeszczyńscy, s. Lucyna Ligęska RSCJ, s. Anna Ozon SAC, ks. Witold Chmielewski, o. Aleksander Doniec OMI, ks. Ryszard Gilas, ks. dr Zenon Klawikowski SDB, ks. Piotr Kotowski, ks. Mieczysław Kozłowski, ks. kan. Maciej Lisiecki, ks. lic. Radosław Orchowicz, ks. dr Waldemar Radecki, ks. kan. dr Krzysztof Wętkowski, ks. Rafał Wnuk, ks. Andrzej Ziółkowski.

Abp Henryk Muszyński powołał również Sekretariat Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej w składzie: ks. bp Bogdan Wojtuś (przewodniczący), ks. dr Zbigniew Przybylski (sekretarz), ks. dr Franciszek Jabłoński, ks. dr Mieczysław Polak (członkowie Rady).
MINISTRANCI PRZED DOMINIKIEM. 2 października blisko czterdziestu ministrantów z Gniezna i okolic udało się z pielgrzymką do Poznania, aby pomodlić się przy relikwiach św. Dominika Savio, patrona ministrantów. Uczestniczyli tam we Mszy Świętej połączonej z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń ministranckich.
TOTUS. W sobotę 13 października w Warszawie wręczono nagrody TOTUS 2007. Jednymi z nominowanych w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” byli abp Henryk Muszyński oraz Forum św. Wojciecha jako organizatorzy zjazdów gnieźnieńskich. Organizatorzy Konkursu uznali tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich w nawiązaniu do zjazdu z roku 1000 za ważne wydarzenia w dziedzinie duchowej i politycznej w skali europejskiej. Nagroda TOTUS jest wyrazem wdzięczności dla Papieża Polaka za kulturalny aspekt jego działalności i nauczania. Przyznawana jest w kategoriach: „Promocja Człowieka, Praca Charytatywna oraz Edukacyjno-Wychowawcza”, „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „TOTUS medialny”.


SYMPOZJUM O POWOŁANIU. Proboszcz, wójt gminy i grono pedagogiczne Gimnazjum w Łubowie zapraszają na sympozjum „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”, które odbędzie się we wtorek 23 października o godz. 10 w sali gimnastycznej w Łubowie. Motywem przewodnim sympozjum będą słowa Jana Pawła II: „To Ty powołujesz człowieka (…). Bądź uwielbiony w bogactwie i różnorodności dróg, którymi prowadzisz ludzi do zbawienia”.
ZASZCZYTNY TYTUŁ. Dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Jacek Dziel, w uznaniu zasług dla Kościoła gnieźnieńskiego, mianowany został Kapelanem Jego Świątobliwości. Jest 25. kapłanem naszej archidiecezji, który otrzymał tę zaszczytną godność. Akt nominacyjny wręczył uhonorowanemu abp Henryk Muszyński.

Ks. Jacek Dziel pełni funkcję dyrektora gnieźnieńskiej Caritas od 1999 roku. Wcześniej, przez dwa lata, był wicedyrektorem organizacji i kierował jej oddziałem w Bydgoszczy. Dzięki jego staraniom Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej jako jedna z pierwszych organizacji pozarządowych zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym i jako pierwsza organizacja pożytku publicznego otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania ISO 9001:2000. W encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków „Who is Who” z 2006 roku o ks. Dzielu napisano, iż „niesie pomoc ludziom – zarówno w sferze ducha, jak i materii”.
PARAFIALNY DZIEŃ SKUPIENIA. Wspólnota Żywego Różańca z parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie już po raz piąty zaprosiła wspólnotę parafialną na dzień skupienia, połączony z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie. W 90-osobowej grupie znaleźli się między innymi bezdomni z „Pomocnej Przystani”. Tematem dnia skupienia był „dom i ludzka bezdomność”. Pielgrzymujących przywitał przeor biechowskiego klasztoru. Parafianie wzięli udział w Eucharystii, modlili się również liturgią godzin połączoną z konferencją. Mieli okazję przeżywać adorację Najświętszego Sakramentu oraz przystąpić do sakramentu pokuty. Kończąca dzień skupienia modlitwa różańcowa połączona była z różańcowym hołdem – każdy z modlących się dokładał do bukietu przed ołtarzem różę na znak swojego trwania razem z Maryją przed Jezusem.
KLERYCY PRZY RELIKWIACH. W niedzielę 7 października klerycy z PWSD w Gnieźnie wraz z ks. prefektem Waldemarem Radeckim modlili się przy grobie bł. ks. Mariana Skrzypczaka w Płonkowie o nowe święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego i Pierwszych Polskich Męczenników: św.św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna należy do jednej z najmniejszych w gniewkowskim dekanacie. Tu pracował i zginął śmiercią męczeńską bł. ks. Marian Skrzypczak, którego relikwie znajdują się w kościele parafialnym. Osoba bł. ks. Mariana Skrzypczaka dla każdego kleryka jest wzorem kapłańskiego pasterzowania. Pomimo ostrzeżeń o wrogości hitlerowskiej pozostał on w parafii, kierując się miłością bliźniego oraz obowiązkiem posługiwania kapłańskiego. Klerycy z gnieźnieńskiego seminarium wraz z ks. prefektem przybyli do parafii Błogosławionego Kapłana na zaproszenie ks. proboszcza Józefa Bachorza.


PARAFIA W PRZEWODNIKU. W związku ze zmianami w formule „Przewodnika Katolickiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej” i planowanym szerszym informowaniem o życiu poszczególnych dekanatów i parafii uprzejmie prosimy księży oraz świeckich zaangażowanych w życie parafii o nadsyłanie informacji i zdjęć z wydarzeń w poszczególnych wspólnotach. Wiemy, że w wielu parafiach dzieją się piękne i dobre rzeczy – podzielmy się nimi! Informacje przekazywać można pisząc na adres e-mailowy pk@archidiecezja.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 061-426-49-44.
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO. 29 września w parafii pw. św. Mikołaja w Sławnie odbyły się II Mistrzostwa Archidiecezji w Tenisie Stołowym dla Służby Liturgicznej Ołtarza i Księży. Mszy św. koncelebrowanej na rozpoczęcia zawodów przewodniczył ks. dr Jakub Dębiec, duszpasterz Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po Mszy św. uczestnicy przeszli z kościoła w Sławnie do miejscowości Głębokie, gdzie przywitał ich p. Aleksander Kujawski, właściciel obiektu, w którym rozegrano turniej.

W rozgrywkach czynny udział wzięło 74 zawodników z 15 parafii. System rozgrywek prowadzony był zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego w czterech kategoriach. Zwycięzcą w kategorii ministranci młodsi został Patryk Bartosik (par. Ostrowite), w kategorii ministranci starsi – Filip Geppert (par. Tuczno), w kategorii lektorzy – Tomasz Łucjan (Sławno), a w kategorii księża – ks. Ryszard Gilas (Sławno).
JESIEŃ W POMOCNEJ PRZYSTANI. Schronisko dla bezdomnych „Pomocna Przystań” na gnieźnieńskich Kawiarach było gospodarzem spotkania z okazji powitania jesieni. Na spotkanie przybyli członkowie Stowarzyszenia Miłosierdzia, wychowawcy i podopieczni świetlicy sióstr szarytek oraz świetlicy „Dzieci z chmur”, ministranci parafii pw. Świętej Trójcy oraz ich rodziny. W czasie spotkania odbyło się tradycyjne ognisko z pieczeniem ziemniaków, a także prezentacja pracy obu świetlic. Był czas na modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki