Logo Przewdonik Katolicki

Święty Franciszek i zwierzęta

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

4 października, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, na placu przed kościołem Świętych. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku, po Mszy św. odbyło się po raz pierwszy w parafii błogosławienie zwierząt domowych. Parafianie jednoczyli się na modlitwie za pośrednictwem jednego z najbardziej popularnych świętych, który jest patronem m.in. ekologów i zwierząt....

4 października, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, na placu przed kościołem Świętych. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku, po Mszy św. odbyło się – po raz pierwszy w parafii – błogosławienie zwierząt domowych.

Parafianie jednoczyli się na modlitwie za pośrednictwem jednego z najbardziej popularnych świętych, który jest patronem m.in. ekologów i zwierząt. W homilii proboszcz ks. prał. Grzegorz Karolak wspomniał, że przykład życia św. Franciszka przypomina nam o Królestwie Bożym. Biedaczyna z Asyżu jako pierwszy ukazał, jak piękne jest dzieło stworzone przez Boga: „i kwiaty, i ryby, i ptaki śpiewające na chwałę Stwórcy”. Ks. proboszcz mówił też o pożytkach, pomocy, jaką człowiek otrzymuje od zwierząt.

Najliczniejszą grupę zwierząt przyprowadzonych na błogosławieństwo stanowiły psy (trochę zniecierpliwione oczekiwaniem na placu, przypominały o sobie szczekaniem, które było słychać w kościele, podczas modlitwy różańcowej). Przyniesiono też koty i króliki; także miniaturowe. Gdy obrzęd miał się ku końcowi, na plac przed kościołem wjechał wózek zaprzężony w kucyka.

Należy ufać, że błogosławieństwo z pokropieniem wodą święconą umocni czcicieli św. Franciszka w miłości i poszanowaniu zwierząt.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki