Logo Przewdonik Katolicki

Ku światłu

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

W niedzielę 15 stycznia br. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji sprawował w kościele parafialnym Mszę św., wygłosił homilię, poświęcił witraże i książeczki do nabożeństwa przyniesione przez dzieci, które za kilka miesięcy przystąpią do Pierwszej Komunii św. Bardzo wielu wiernych gości...

W niedzielę 15 stycznia br. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji sprawował w kościele parafialnym Mszę św., wygłosił homilię, poświęcił witraże i książeczki do nabożeństwa przyniesione przez dzieci, które za kilka miesięcy przystąpią do Pierwszej Komunii św.

Bardzo wielu wiernych – gości i parafian – brało udział w tej ważnej uroczystości. Przybył ks. prał. Grzegorz Karolak, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku, dziekan nieszawski. Obecny był Piotr Dziemianowski – artysta plastyk, właściciel firmy „Patrik Art.” z Torunia, wykonawca witraży, oraz ich fundatorzy i inni dobrodzieje świątyni.
Według historyka sztuki Katarzyny Młynarczyk, witraż to „odpoczynek dla oczu, wytchnienie dla serca, raj dla wyobraźni. Witraż to połysk, lśnienie i blask, to refleksy migocących barw. Witraż to światło”. Takie właśnie są witraże z kościoła w Odolionie. Te umieszczone w oknach nawy, ze scenami objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, Licheniu, Fatimie, Lourdes i Gwadelupie. Ten przedstawiający objawienie przez Maryję francuskiej zakonnicy Katarzynie Labouré medalika Matki Bożej Niepokalanej, zwanego popularnie Cudownym Medalikiem. I te, z których spoglądają na ludzi Archaniołowie Michał i Gabriel. Takie też są witraże umieszczone w prezbiterium, z atrybutami czterech Ewangelistów, oraz w zakrystii – z symbolami liturgicznymi. Jeden z witraży w dniu uroczystości nie był jeszcze zamontowany – przedstawia on Ojca Świętego Jana Pawła II pochylonego przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. W dolnym rogu witraża obrazującego Matkę Bożą z Gwadelupy widoczny jest herb ordynariusza włocławskiego Wiesława Meringa. W homilii biskup mówił: – Od czasu objęcia urzędu pasterza diecezji włocławskiej zwracałem uwagę na postępy prac przy wznoszeniu tej świątyni. Bywałem na placu budowy często, czasem zatrzymywałem się tu „po drodze”, jadąc do innych miejsc diecezji, nawet nie wstępując do proboszcza, ks. Henryka Kołodziejczyka. Nie przypuszczałem, że po trzech latach dom Boży będzie wybudowany.
Po poświęceniu witraży ksiądz biskup wyraził słowa uznania ich projektantowi i wykonawcy. Wszystkim fundatorom serdecznie podziękował proboszcz parafii. Liturgię Mszy św. zakończyło błogosławieństwo pasterza diecezji udzielone zgromadzonym; wśród nich również dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. i kandydatom do sakramentu bierzmowania.
Kamień węgielny pod budowę kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie wmurowany został 13 maja 2004 r. Pierwszej Mszy św. odprawionej w miejscu, gdzie dziś stoi kościół, przewodniczył bp Wiesław Mering.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki