Abyśmy byli jedno

W trwającym Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 21 stycznia br. w Ciechocinku przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.



W kościele parafialnym św. św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 16 ksiądz biskup przewodniczył liturgii ekumenicznej, podczas której Słowo Boże głosili ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Mikołaj Hajduczenia...
Czyta się kilka minut

W trwającym Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 21 stycznia br. w Ciechocinku przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.

W kościele parafialnym św. św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 16 ksiądz biskup przewodniczył liturgii ekumenicznej, podczas której Słowo Boże głosili ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Mikołaj Hajduczenia z Kościoła prawosławnego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że tak jak w ubiegłych latach świątynia była wypełniona wiernymi. W ich gronie był m.in. senator Józef Łyczak, poseł Zbigniew Giżyński, starosta powiatu aleksandrowskiego Zbigniew Żbikowski i przedstawiciele władz miejskich Ciechocinka.

W godzinach porannych bp Wiesław Mering udał się z wizytą duszpasterską do wszystkich domów zakonnych w Ciechocinku. Dokonał poświęcenia pięciu obrazów znajdujących się w kaplicy domu zamieszkiwanego przez ośmiu księży emerytów, po czym odwiedził każdego z nich. Wizytę duszpasterską złożył również siostrom albertynkom, które prowadzą dom księży emerytów. W domu sióstr Jezusa przy ul. Nieszawskiej spotkał się z dziećmi ze świetlicy „Promyk” i wysłuchał koncertu kolęd w ich wykonaniu. Po nawiedzeniu kaplicy ekumenicznej w sanatorium MSWiA ksiądz biskup udzielił błogosławieństwa zebranym kuracjuszom i pracownikom, podobnie jak osobom, z którymi spotkał się wcześniej.

W liturgii ekumenicznej w Ciechocinku uczestniczył proboszcz miejscowej parafii ks. prał. Grzegorz Karolak, mianowany przez biskupa włocławskiego diecezjalnym referentem ds. ekumenizmu. W latach poprzednich funkcję tę sprawowali ks. prał. Wojciech Hanc, a po nim ks. prał. Roman Małecki. Do obowiązków referenta należy promowanie dialogu ekumenicznego w diecezji włocławskiej, utrzymywanie i rozwój kontaktów z bratnimi Kościołami. Na nim też spoczywa odpowiedzialność za organizację Tygodni Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan.

22 stycznia przedstawiciele bratnich Kościołów brali udział w nabożeństwie Słowa Bożego, odprawionym w kościele ewangelicko-augsburskim we Włocławku. Homilię wygłosił bp senior Bronisław Dembowski. Ksiądz biskup głosił homilię również podczas liturgii sprawowanej 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Turku oraz przewodniczył Mszy ekumenicznej 25 stycznia w kościele św. Bartłomieja w Koninie. Słowo Boże wygłosił wówczas ks. Tadeusz Jelinek z parafii ewangelicko-reformowanej. Dzień wcześniej, „abyśmy byli jedno”, modlono się w kolskim klasztorze Ojców Bernardynów, gdzie liturgii przewodniczył bp Stanisław Gębicki, a homilię głosił ks. Andrzej Mendrok z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Prośmy Boga, by obdarzał Kościół swój pokojem, „abyśmy byli jedno”.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 6/2006