Logo Przewdonik Katolicki

Abyśmy byli jedno

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

W trwającym Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 21 stycznia br. w Ciechocinku przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. W kościele parafialnym św. św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 16 ksiądz biskup przewodniczył liturgii ekumenicznej, podczas której Słowo Boże głosili ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Mikołaj Hajduczenia...

W trwającym Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 21 stycznia br. w Ciechocinku przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.

W kościele parafialnym św. św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 16 ksiądz biskup przewodniczył liturgii ekumenicznej, podczas której Słowo Boże głosili ks. Jerzy Molin z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Mikołaj Hajduczenia z Kościoła prawosławnego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że tak jak w ubiegłych latach świątynia była wypełniona wiernymi. W ich gronie był m.in. senator Józef Łyczak, poseł Zbigniew Giżyński, starosta powiatu aleksandrowskiego Zbigniew Żbikowski i przedstawiciele władz miejskich Ciechocinka.
W godzinach porannych bp Wiesław Mering udał się z wizytą duszpasterską do wszystkich domów zakonnych w Ciechocinku. Dokonał poświęcenia pięciu obrazów znajdujących się w kaplicy domu zamieszkiwanego przez ośmiu księży emerytów, po czym odwiedził każdego z nich. Wizytę duszpasterską złożył również siostrom albertynkom, które prowadzą dom księży emerytów. W domu sióstr Jezusa przy ul. Nieszawskiej spotkał się z dziećmi ze świetlicy „Promyk” i wysłuchał koncertu kolęd w ich wykonaniu. Po nawiedzeniu kaplicy ekumenicznej w sanatorium MSWiA ksiądz biskup udzielił błogosławieństwa zebranym kuracjuszom i pracownikom, podobnie jak osobom, z którymi spotkał się wcześniej.
W liturgii ekumenicznej w Ciechocinku uczestniczył proboszcz miejscowej parafii ks. prał. Grzegorz Karolak, mianowany przez biskupa włocławskiego diecezjalnym referentem ds. ekumenizmu. W latach poprzednich funkcję tę sprawowali ks. prał. Wojciech Hanc, a po nim ks. prał. Roman Małecki. Do obowiązków referenta należy promowanie dialogu ekumenicznego w diecezji włocławskiej, utrzymywanie i rozwój kontaktów z bratnimi Kościołami. Na nim też spoczywa odpowiedzialność za organizację Tygodni Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan.
22 stycznia przedstawiciele bratnich Kościołów brali udział w nabożeństwie Słowa Bożego, odprawionym w kościele ewangelicko-augsburskim we Włocławku. Homilię wygłosił bp senior Bronisław Dembowski. Ksiądz biskup głosił homilię również podczas liturgii sprawowanej 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Turku oraz przewodniczył Mszy ekumenicznej 25 stycznia w kościele św. Bartłomieja w Koninie. Słowo Boże wygłosił wówczas ks. Tadeusz Jelinek z parafii ewangelicko-reformowanej. Dzień wcześniej, „abyśmy byli jedno”, modlono się w kolskim klasztorze Ojców Bernardynów, gdzie liturgii przewodniczył bp Stanisław Gębicki, a homilię głosił ks. Andrzej Mendrok z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Prośmy Boga, by obdarzał Kościół swój pokojem, „abyśmy byli jedno”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki