Logo Przewdonik Katolicki

"Jubilat" jak nowy

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

W Ciechocinku funkcjonuje 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Jego dzieje sięgają 1919 r.; działalność leczniczą rozpoczęto w willi Orion i czterech barakach, w których można było zakwaterować 170 osób. Historia szpitala jest długa i bogata. Osoby zainteresowane odsyłam do książki Ciechocinek dzieje uzdrowiska, a zwłaszcza do rozdziału...

W Ciechocinku funkcjonuje 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Jego dzieje sięgają 1919 r.; działalność leczniczą rozpoczęto w willi „Orion” i czterech barakach, w których można było zakwaterować 170 osób.

Historia szpitala jest długa i bogata. Osoby zainteresowane odsyłam do książki „Ciechocinek – dzieje uzdrowiska”, a zwłaszcza do rozdziału autorstwa prof. Szymona Kubiaka „Historia lecznictwa uzdrowiskowego” (Włocławskie Wydawnictwo Naukowe 2001). Pawilon leczniczy „Jubilat” został wybudowany w 1984 r. Na tamte czasy był obiektem bardzo nowoczesnym. W ostatnim czasie baza sanatoryjna zwiększyła się do 320 łóżek dzięki oddaniu 18 maja br. do użytku budynku na 40 miejsc (pokoje jedno- i dwuoosobowe).

Otwarcie poprzedziła konferencja, którą poprowadził dyrektor WSUR płk dr Ireneusz Lelwic. Lekarze ordynatorzy przedstawili dokonania poszczególnych oddziałów szpitala w leczeniu schorzeń. Prowadzona jest tu diagnostyka i leczenie schorzeń kardiologicznych, laryngologicznych, neurologicznych, chorób układu ruchu, układu górnych dróg oddechowych, a także prowadzi się różne programy rehabilitacyjne i wykonuje zabiegi (76 rodzajów). Od 2005 r. w szpitalu leczeni są pacjenci z chorobą Parkinsona. Personel szpitala może dziennie obsłużyć do ośmiuset osób i wykonać około 6 tys. zabiegów.

Aktu otwarcia dokonał pełnomocnik Prezydenta RP ds. lecznictwa dr Tomasz Zdrojewski i dyr. Ireneusz Lelwic. Następnie obiekt poświęcił ks. prał. Grzegorz Karolak (proboszcz ciechocińskiej par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła) i ks. płk Mikołaj Hajduczenia z Kościoła prawosławnego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki