O tym, iż najlepszą formą utrwalenia pamięci o Janie Pawle II jest ciągła troska o poszanowanie ludzkiej godności każdego człowieka w nauce, prawodawstwie i w codziennym życiu, przekonywał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. odprawionej w katedrze w niedzielę 14 października. Tego dnia rozpoczęły się bowiem obchody VII Dni Papieskich.
W tym roku Dni Papieskie, upamiętniające wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, którego dokonano 16 października 1978 r. (już 29 lat minęło od tego wydarzenia), przebiegają pod hasłem „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”. W całej archidiecezji, a chyba i w całej Polsce, nie było tej niedzieli nabożeństwa, w czasie którego nie modlono by się o rychłe wyniesienie na ołtarze naszego wielkiego rodaka.
Żywy pomnik Jana Pawła II
Szczególną była z pewnością Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka w Ośrodku Pedagogiczno-Rehabilitacyjnym „Nasz Dom” w Gębicach koło Czarnkowa. Wychowankowie Domu, ich rodzice, przyjaciele i dobroczyńcy oraz prowadzące go siostry felicjanki zgromadziły się bowiem na liturgii w nowo wybudowanej sali rehabilitacyjno-sportowej. Stanowi ona część powstającego budynku, będącego żywym pomnikiem Jana Pawła II. – Nasza matka założycielka Maria Angela Truszkowska, którą Jan Paweł II ogłosił błogosławioną w 1993 r., nakazała nam, abyśmy wszystkim, bez wyjątku, niosły pomoc, bo każdy jest naszym bliźnim. To zadanie staramy się wypełniać również pomagając osobom niepełnosprawnym odnaleźć się w społeczeństwie i żyć w nim pomimo niepełnosprawności. Ta sala i powstające pomieszczenia mieszkalne umożliwią rehabilitację, czyli przywracanie niepełnosprawnych społeczeństwu, a przez to umożliwianie godnego życia większej liczbie osób – mówiła s. Jadwiga Rafaela Targońska, dyrektorka ośrodka. – Także nasz Ojciec Święty przypominał nam, iż każdy człowiek jest godny uznania i największego szacunku, bez względu na ograniczenia wpisane w jego naturę. Dlatego podczas tej Mszy św. prosimy Boga również o to, abyśmy wciąż potrafili podejmować zobowiązania wynikające z testamentu Papieża, który pochylał się z miłością nad każdym człowiekiem – dodała s. Targońska przed rozpoczynającą się Eucharystią. Po Mszy św. bp Grzegorz Balcerek poświęcił figurę Jana Pawła II znajdującą się w holu otwartego obiektu.
To czytał Papież
Tego dnia odbyła się także specjalna edycja Verba Sacra z cyklu „Lektury Ojca Świętego Jana Pawła II”. Zgromadzeni w poznańskiej katedrze usłyszeli fragmenty „Księgi Życia” św. Teresy od Jezusa w wykonaniu wybitnej polskiej aktorki Stanisławy Celińskiej. Słowo wstępne wygłosił bp Marek Jędraszewski, a komentarz teologiczny przygotował karmelita o. Wojciech Ciak OCD. Św. Teresa, karmelitanka i mistyczka żyjąca w XVI w., w „Księdze Życia” opisała swoje odkrywanie Jezusa. To m.in. w jej dziełach rozczytywał się Karol Wojtyła, one go fascynowały i były dla niego inspiracją.
W obrazach i dźwiękach
Wieczorem pierwszego dnia obchodów VII Dni Papieskich w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbył się również koncert muzyki klasycznej zatytułowany: „Młodzież młodzieży w hołdzie Janowi
Pawłowi II”. Wystąpili w nim uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza.
Przypominamy również, że do 15 grudnia w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim czynna jest wystawa fotograficzna pt. „Spotkania Jana Pawła II w obiektywie Arturo Mari”, w godzinach: wtorek-piątek 10-17, sobota 9-15.