Logo Przewdonik Katolicki

Święte miejsce

Michał Chojnacki
Fot.

Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci NMP Częstochowskiej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole miała wyjątkowo podniosły charakter, a to za sprawą świętowania 25. rocznicy erygowania parafii oraz poświęcenia przez biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa kościoła parafialnego. Dlatego data 26 sierpnia 2007 r. stała się dla wspólnoty wiernych wydarzeniem o znaczeniu...

Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci NMP Częstochowskiej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole miała wyjątkowo podniosły charakter, a to za sprawą świętowania 25. rocznicy erygowania parafii oraz poświęcenia przez biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa kościoła parafialnego. Dlatego data 26 sierpnia 2007 r. stała się dla wspólnoty wiernych wydarzeniem o znaczeniu historycznym.

Autorem projektu kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, który stanowi wotum za sześć wieków obecności Maryi w Jej Cudownym Wizerunku na Jasnej Górze, jest arch. Aleksander Holas z Poznania. Do powstania parafii i wzniesienia świątyni przyczynił się proboszcz i dziekan kolski ks. prał. Serafin Opałko (zm. 1986). Pierwszym proboszczem był ks. prał. Stanisław Matczak (zm. 2003). W 1987 r. ks. prał. Janusz Ogrodowczyk, z pomocą wiernych i władz Koła, podjął się rozbudowy kościoła i jego upiększenia.

Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji rozpoczęła się o godz. 16. Uczestniczyli w niej kapłani obydwu dekanatów kolskich na czele z dziekanem, ks. kan. Józefem Wronkiewiczem, ojcowie bernardyni z miejscowego klasztoru i byli wikariusze parafii MB Częstochowskiej w Kole oraz księża pochodzący z Koła. Z Włocławka przybył ks. kan. Jacek Szymański, rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Obecne były siostry orionistki z Koła, liczni wierni oraz władze powiatu i miasta ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i burmistrzem Koła Mieczysławem Drożdżewskim. Zaproszenie księdza proboszcza przyjął również ks. radca Andrzej Mendrok z par. ewangelicko-augsburskiej w Koninie.

Na początku Mszy św. ks. bp Mering dokonał poświęcenia miejsca przewodniczenia. Następnie ks. proboszcz Ogrodowczyk poprosił go o poświęcenie kościoła, ołtarza i ambony, a także o przewodniczenie modlitwie za śp. ks. Serafina Opałkę i śp. ks. Stanisława Matczaka oraz za przyjaciół, ofiarodawców i dobrodziejów parafii, jak również za parafian.

Podczas homilii ksiądz biskup mówił o bogatej symbolice ołtarza, który będąc najważniejszym miejscem w świątyni, stanowi centrum liturgii Eucharystii. Wskazał też na konieczność budowania kościołów; w nich to, dzięki obecności Chrystusa, człowiek nawiązuje głębokie relacje z Bogiem i bliźnimi. Następnie miał miejsce obrzęd poświęcenia ołtarza i murów świątyni, którego najważniejszym przesłaniem jest oddanie tego miejsca na wyłączną służbę dla Boga, gdzie sprawowane będą sakramenty, a w szczególności Eucharystia.

W darze ołtarza złożono kielich mszalny, naczynia i szaty liturgiczne, stuły do koncelebry, kwotę pieniężną przeznaczoną na zakup witraża i wiele innych darów. Po Komunii św. zabrzmiało uroczyste „Te Deum laudamus” – hymn uwielbienia i wdzięczności Bogu, odśpiewany przez wszystkich uczestników uroczystości. W pewnym sensie śpiewem tym rozbrzmiewało 26 sierpnia 2007 r. liczące blisko siedem wieków historii miasto Koło.

Na zakończenie dodam, że w tym roku ks. prał. Janusz Ogrodowczyk obchodzi dwie ważne dla niego rocznice: 35 lat temu przyjął święcenia kapłańskie, a 20 lat temu został proboszczem par. MB Częstochowskiej w Kole.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki