Logo Przewdonik Katolicki

Święto plonów

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Rolnik to nie groszorób, ale gospodarz obsługujący ziemię obłożoną hipoteką Boga Stwórcy i ludzkich pokoleń mówił na Jasnej Górze bp Jan Styrna. Krajowy duszpasterz rolników wygłosił homilię do ponad 80 tys. uczestników ogólnopolskich dożynek. W tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony wziął udział także prezydent RP Lech Kaczyński i przedstawiciele...

– Rolnik to nie „groszorób”, ale gospodarz obsługujący ziemię obłożoną hipoteką Boga Stwórcy i ludzkich pokoleń – mówił na Jasnej Górze bp Jan Styrna. Krajowy duszpasterz rolników wygłosił homilię do ponad 80 tys. uczestników ogólnopolskich dożynek. W tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony wziął udział także prezydent RP Lech Kaczyński i przedstawiciele rządu.

Biskup Jan Styrna przekonywał rolników, że „nie można się odczłowieczyć i zatracić godności gospodarza”. W jego ocenie z biegiem lat przed rolnikami zrodziły się nowe wyzwania, bo „trzeba nadążać za przyspieszonymi wielorakimi przemianami, mądrze i wytrwale przezwyciężać trudności, odnajdywać dobro Polski i wsi polskiej w układach międzynarodowych”. Przestrzegał jednak przed pójściem w ślepy nurt zeświecczonej cywilizacji, która omija i niszczy to, co święte, polskie i rodzinne. – Musicie się starać o swoje dochody i zyski, ale równocześnie starajcie się zachować swą ziemię jako rodzicielkę zdrowej żywności, takiej, którą bez lęku możecie podać również swoim dzieciom. Wiemy, że zachowanie tej równowagi nie zawsze łączy się z rynkowym dążeniem do maksymalnych zysków – mówił biskup. Duszpasterz rolników apelował także o wierność tradycji ojców, budowanie kultury wsi i jednoczenie sił w sferze politycznej i związkowej, aby wywierać wpływ na życie kraju i mieć udział w tych dobrach, które innym są dostępne. Przypomniał też, że polska wieś od wieków była ostoją wiary, kultury i ducha narodowego. Zaznaczył, że bogate wiejskie tradycje pomagają w wychowaniu i stanowią wewnętrzne bogactwo człowieka. Do rządzących kaznodzieja zwrócił się z prośbą o rozumną interwencję państwa, które w sposób dalekowzroczny dba o dobro i zdrowie swoich obywateli.

Przewodniczący Mszy św. abp Kazimierz Nycz apelował o zrównanie szans edukacyjnych młodych pochodzących ze wsi, natomiast prezydent Lech Kaczyński w imieniu Polaków podziękował rolnikom za trud siania i żniw. Tradycyjnie jasnogórskim uroczystościom towarzyszyły odbywające się w Alejach NMP Europejskie Dni Kultury Ludowej i Krajowa Wystawa Rolnicza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki