Logo Przewdonik Katolicki

Z nadzieją w trudną przyszłość

Barbara Sawic
Fot.

Ukoronowaniem całorocznego trudu rolników są od wieków dożynki, obchodzone po zakończeniu żniw. Polska wieś dziękuje Bożej Opatrzności, że pozwoliła zebrać plony, składa dziękczynienie za dary ziemi. Podczas tegorocznych dożynek diecezjalnych, odbywających się 10 września w parafii św. Prokopa w Konecku (dekanat bądkowski), wspólnie dziękowano Bogu za tegoroczne zbiory, z których...

Ukoronowaniem całorocznego trudu rolników są od wieków dożynki, obchodzone po zakończeniu żniw. Polska wieś dziękuje Bożej Opatrzności, że pozwoliła zebrać plony, składa dziękczynienie za dary ziemi. Podczas tegorocznych dożynek diecezjalnych, odbywających się 10 września w parafii św. Prokopa w Konecku (dekanat bądkowski), wspólnie dziękowano Bogu za tegoroczne zbiory, z których powstanie nowy chleb.

Uroczystości odbywały się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa i wojewody kujawsko-pomorskiego, którego reprezentowała wicewojewoda Marzenna Drab. Wśród oficjalnych gości był m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, parlamentarzyści i członkowie władz samorządowych. Przybyli diecezjalni duszpasterze rolników, delegacje wsi i parafianie. Zebranych powitał i otwarcia uroczystości dokonał wójt gminy Koneck Ryszard Borowski.

Dziękczynnej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz biskup Wiesław A. Mering, który w homilii zwrócił uwagę, że chleb, będący symbolem ludzkich potrzeb, podczas Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. Wierni, którzy gromadzą się wokół ołtarza, by przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie składać Bogu dziękczynienie za szczęśliwe ukończenie żniw i zebrane plony, tworzą wspólnotę łamania chleba. Pasterz diecezji, odwołując się do słów Papieża Jana Pawła II o chrześcijańskich korzeniach Europy, mówił: – My, Polacy, słusznie upominamy się o miejsce Boga w konstytucji europejskiej, w społeczeństwie i w rodzinie. Nie można na wszystko patrzeć przez pryzmat ekonomii, postępu i polityki.

Zaapelował o nieodrzucanie wartości chrześcijańskich, przekazywanych światu od ponad dwóch tysięcy lat. Ksiądz biskup Mering podziękował ponadto rolnikom za trud i troskę o to, by nie zmarnowały się dary Boże. Wyraził nadzieję, że z czasem ich wysiłki staną się bardziej opłacalne, a polska wieś zyskiwać będzie coraz większy szacunek. W nowej rzeczywistości, wśród przemian, chrześcijanin musi pamiętać, że najwyższą wartością jest Bóg. Dlatego pasterz diecezji przypominał rolnikom, by w pracy towarzyszyła im myśl, iż uprawiając ziemię, czynią to przede wszystkim dla Boga i Jego chwały, a dopiero w dalszej kolejności dla siebie.

Po Eucharystii starostowie dożynek Mariola Przybysz i Władysław Krygier, wraz z wicestarostami: Marzeną Kacprzak, Sławomirem Przybyszem, Ewą Baryzą i Henrykiem Kowalskim, wręczyli gościom piękne bochny chleba i bukiety kwiatów. Następnie wicewojewoda Marzenna Drab podziękowała ks. bp. Meringowi za przewodniczenie uroczystości, a Radzie Gminy Koneck, wójtowi Ryszardowi Borowskiemu i proboszczowi parafii ks. kan. Janowi Radaszewskiemu za organizację dożynek i zaproszenie. Zapewniła o pomocy władz przy pozyskiwaniu środków unijnych dla rolnictwa. Z kolei Jan K. Ardanowski wyraził uznanie dla zaangażowania samorządu i gminy Koneck w rozwój regionu; zaznaczył, że bierze udział w dożynkach także jako diecezjanin – mieszka w Lubiczu, gdzie prowadzi gospodarstwo rolne. Następnie odczytany został list marszałka Sejmu RP Marka Jurka z informacją o pracach parlamentu na rzecz pomocy rolnikom poszkodowanym przez tegoroczną suszę.

W dziękczynieniu za plony wzięło udział blisko cztery tysiące osób. Odbył się tradycyjny konkurs na wieńce dożynkowe (lista laureatów ukaże się w „ŁB” za tydzień). Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i listów gratulacyjnych zasłużonym rolnikom. Obchodom towarzyszyły imprezy artystyczne, m.in. występy folklorystyczne, a także pokaz ratownictwa medycznego. W koncercie wystąpili artyści Opery Wrocławskiej Dorota Uda-Jankiewicz i Andrzej Jankiewicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki