Dziękując za obfite plony

Święto plonów to piękny ludowy obyczaj, który wieńczy coroczny trud rolników. W okazałym bochnie chleba i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory. Znaki te świadczą również o mozolnej pracy i codziennej trosce mieszkańców wsi, ich głębokim przywiązaniu do narodowej tradycji. W wielu parafiach...
Czyta się kilka minut

Święto plonów to piękny ludowy obyczaj, który wieńczy coroczny trud rolników. W okazałym bochnie chleba i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory. Znaki te świadczą również o mozolnej pracy i codziennej trosce mieszkańców wsi, ich głębokim przywiązaniu do narodowej tradycji. W wielu parafiach i miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej dożynki już się odbyły. Nadszedł więc czas, aby wspólnie podziękować za plony podczas obchodów dożynek archidiecezjalnych. W tym roku odbędą się one w sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach.

-Dożynki są przede wszystkim świętem polskich rolników i ich rodzin – mówi ks. kan. Alojzy Święciochowski, diecezjalny duszpasterz rolników. – Z ich codziennego trudu korzystamy wszyscy i wszyscy winni jesteśmy im wdzięczność i szacunek. Należy o tym pamiętać, gdyż często w świadomości przeciętnego człowieka praca rolnika jest doceniana mniej niż wysiłki innych grup społecznych. Obchodzone każdego roku dożynki są okazją do podjęcia refleksji na temat poszanowania ziemi i przyrody, która w tym roku wiele razy dała się we znaki rolnikom w różnych zakątkach naszego kraju.

U stóp markowickiej Pani

Na miejsce obchodów tegorocznych dożynek archidiecezjalnych, które odbędą się w niedzielę 9 września, wybrano w tym roku sanktuarium maryjne w Markowicach. Jak mówi ks. kan. Alojzy Święciochowski, okazja do świętowania jest podwójna. Rolnicy nie tylko dziękować będą za obfite plony, ale również obchodzić jubileusz 25-lecia działalności Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godzinie 13 powitaniem delegacji rolników z różnych parafii naszej archidiecezji. O godzinie 14 odprawiona zostanie natomiast dziękczynna Msza św., której przewodniczyć będzie bp Bogdan Wojtuś. Organizatorem tegorocznych dożynek jest Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz misjonarze oblaci z sanktuarium maryjnego w Markowicach.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 35/2007