Logo Przewdonik Katolicki

Dziękując za obfite plony

Marcin Makohoński
Fot.

Święto plonów to piękny ludowy obyczaj, który wieńczy coroczny trud rolników. W okazałym bochnie chleba i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory. Znaki te świadczą również o mozolnej pracy i codziennej trosce mieszkańców wsi, ich głębokim przywiązaniu do narodowej tradycji. W wielu parafiach...

Święto plonów to piękny ludowy obyczaj, który wieńczy coroczny trud rolników. W okazałym bochnie chleba i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory. Znaki te świadczą również o mozolnej pracy i codziennej trosce mieszkańców wsi, ich głębokim przywiązaniu do narodowej tradycji. W wielu parafiach i miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej dożynki już się odbyły. Nadszedł więc czas, aby wspólnie podziękować za plony podczas obchodów dożynek archidiecezjalnych. W tym roku odbędą się one w sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach.

-Dożynki są przede wszystkim świętem polskich rolników i ich rodzin – mówi ks. kan. Alojzy Święciochowski, diecezjalny duszpasterz rolników. – Z ich codziennego trudu korzystamy wszyscy i wszyscy winni jesteśmy im wdzięczność i szacunek. Należy o tym pamiętać, gdyż często w świadomości przeciętnego człowieka praca rolnika jest doceniana mniej niż wysiłki innych grup społecznych. Obchodzone każdego roku dożynki są okazją do podjęcia refleksji na temat poszanowania ziemi i przyrody, która w tym roku wiele razy dała się we znaki rolnikom w różnych zakątkach naszego kraju.

U stóp markowickiej Pani
Na miejsce obchodów tegorocznych dożynek archidiecezjalnych, które odbędą się w niedzielę 9 września, wybrano w tym roku sanktuarium maryjne w Markowicach. Jak mówi ks. kan. Alojzy Święciochowski, okazja do świętowania jest podwójna. Rolnicy nie tylko dziękować będą za obfite plony, ale również obchodzić jubileusz 25-lecia działalności Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godzinie 13 powitaniem delegacji rolników z różnych parafii naszej archidiecezji. O godzinie 14 odprawiona zostanie natomiast dziękczynna Msza św., której przewodniczyć będzie bp Bogdan Wojtuś. Organizatorem tegorocznych dożynek jest Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz misjonarze oblaci z sanktuarium maryjnego w Markowicach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki