Logo Przewdonik Katolicki

Dziękując za plony

Marcin Makohoński
Fot.

W minioną niedzielę 18 września br. rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, leśnicy i pszczelarze z archidiecezji gnieźnieńskiej wspólnie dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Archidiecezjalnym uroczystościom dożynkowym, które w tym roku odbyły się w Lądzie nad Wartą, przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Święto dziękczynienia za tegoroczne plony rozpoczęła Msza św., podczas której...

W minioną niedzielę 18 września br. rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, leśnicy i pszczelarze z archidiecezji gnieźnieńskiej wspólnie dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Archidiecezjalnym uroczystościom dożynkowym, które w tym roku odbyły się w Lądzie nad Wartą, przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.Święto dziękczynienia za tegoroczne plony rozpoczęła Msza św., podczas której przedstawiciele licznych dekanatów i parafii z naszej archidiecezji złożyli przed ołtarzem tradycyjne wieńce dożynkowe. Prawdziwe dzieła sztuki przedstawiały serca, monstrancje, hostie, sceny ewangeliczne… Wykonano je ze splecionych kłosów zbóż, kwiatów, ziół, a nawet chleba. - Chleb posłużył Chrystusowi do wyrażenia największej tajemnicy wiary, zbawczej miłości Boga do człowieka - powiedział, witając zgromadzonych w świątyni ks. Bolesław Woźny SDB, proboszcz parafii w Lądzie. - Chleb stał się narzędziem do wyrażenia wobec Boga dziękczynienia za wszelkie dary Jego hojności. Przeżywane przez nas dzisiaj dożynki archidiecezji gnieźnieńskiej wspaniale wpisują się w klimat eucharystyczny, klimat dziękczynienia. Wyznajemy bowiem przed Bogiem uczucie wdzięczności za tegoroczne zbiory, będące darem natury oraz owocem pracy rąk ludzkich. Wasza postawa dziękczynienia jest wyrazem głębokiej mądrości i doświadczenia. Dziękujemy wam za wasze świadectwo.
We Mszy św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, uczestniczyli również: diecezjalny duszpasterz rolników, kapłani z okolicznych dekanatów, władze lokalne i samorządowe oraz licznie przybyli mieszkańcy parafii w Lądzie.
- Z wielkim podziwem patrzę na wieńce żniwne, które, tak jak praca rolnika, wymagają wiele trudu i cierpliwości - stwierdził, zwracając się do rolników bp Bogdan Wojtuś. - Są one wyrazem waszej miłości do Boga. Jest to niezwykły dar pobłogosławiony przez samego Stwórcę. Dzisiaj dziękujemy Bogu za Jego dobroć. Dziękujemy również wam, rolnikom, za waszą pracę, za trud i pot. Nie wolno mówić, że polski rolnik jest bierny, że jest bezczynny. Każdego dnia podejmuje bowiem duży wysiłek, aby ziemia przynosiła obfity plon. By starczyło nie tylko dla niego, ale i dla innych. Praca na roli jest bowiem bardzo specyficzna, związana z ryzykiem i długim oczekiwaniem na zapłatę. Dlatego też dzisiaj modlimy się wspólnie za was, byście mieli godne warunki do pracy, byście spotkali się z pomocą tych, którzy są odpowiedzialni za życie gospodarcze w naszej Ojczyźnie - powiedział w homilii ks. biskup.
Po uroczystej Eucharystii przybyli do Lądu goście oraz tutejsi mieszkańcy wzięli udział w zorganizowanych po raz szósty Powiatowych Spotkaniach z Folklorem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki