Logo Przewdonik Katolicki

Dożynki, dożynki...

PK
Fot.

W uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, 15 sierpnia, w Wólce Czepowej odbyło się dziękczynienie za plony, w którym uczestniczyła większość mieszkańców gminy nad Rgilewką i okolicznych miejscowości. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. dziękczynna w intencji rolników, którą w kościele par. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie odprawił proboszcz, ks. kan. Jerzy Dylewski....

W uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, 15 sierpnia, w Wólce Czepowej odbyło się dziękczynienie za plony, w którym uczestniczyła większość mieszkańców gminy nad Rgilewką i okolicznych miejscowości.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. dziękczynna w intencji rolników, którą w kościele par. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie odprawił proboszcz, ks. kan. Jerzy Dylewski. Dalsza część obchodów odbyła się na terenie parku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum SPSK im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Wólce Czepowej. Imponujący był przemarsz orszaku dożynkowego, w którym uczestniczyło 28 delegacji sołectw, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Podniosła atmosfera towarzyszyła przekazaniu symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynkowych – Beatę Zduńczyk z Podgajewa i Jacka Mruka z Wólki Czepowej – burmistrzowi Kłodawy Józefowi Chudemu.

Na estradzie trwały występy. Prezentowali się podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej. W widowisku pt. „Od siewu do chleba – jak dawniej bywało” Jadwigi Tyksińskiej i reżyserii Radomira Pioruna wystąpili członkowie koła teatralnego GOK w Kłodawie. W repertuarze pieśni ludowych wystąpił zespół folklorystyczny „Lubonianki” i kapela „Kłodawiacy”, a także „Honoratki” z Bierzwiennej Krótkiej i „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa. Niespodzianką był występ uczniowskiego zespołu „Skowronki” z Chmielnika na Ukrainie; grupę prowadzi Halina Brylant, prezeska Koła Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Chmielniku.

Zainteresowanie publiczności budził I Gminny Przegląd Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. W konkursie „O misę sołtysa” na staropolskie potrawy udział wzięło siedem sołectw, i uczniowie z Wólki Czepowej. Jury pod przewodnictwem Grzegorza Russaka, prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego najwyżej oceniło potrawy przygotowane przez sołectwo Leszcze.

Atrakcją festynu dożynkowego był turniej warcabowy, zainicjowany przez Józefa Kalinowskiego z Bierzwiennej, który wyzwał „resztę świata” na pojedynek. Pan Józef rozegrał 24 mecze, z których przegrał jeden. Otrzymał w nagrodę puchar burmistrza, a kwotę 51 zł, uzyskaną z tzw. wpisowego przekazał na rzecz Stowarzyszenia „Sprawni Inaczej” w Kłodawie. Czynna była wystawa wiejskich staroci, swoje najpiękniejsze zwierzęta prezentowali hodowcy koni i ptaków. Zgodnie z tradycją, na zakończenie dożynek odbyła się zabawa; do tańca grał zespół Pro Eden.


Trwa Msza św. dziękczynna w kościele w Konecku; w prezbiterium widoczne wieńce dożynkowe

W niedzielę 19 sierpnia w parafii św. Prokopa w Konecku odbyła się uroczystość dożynkowa, na początku której, dziękując Bogu i ludziom za zebrane plony, licznie zgromadzeni goście, przedstawiciele lokalnej władzy i parafianie uczestniczyli w Mszy św. Liturgii przewodniczył ks. Dawid Drapała, a homilię wygłosił proboszcz, ks. kan. Jan Andrzej Radaszewski.

Dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza i wielu parafian, tegoroczne dziękczynienie za urodzaj wypadło bardzo okazale. Wielu rolników i miejscowych działaczy zostało uhonorowanych nagrodami i dyplomami.

Okazując wdzięczność Bogu, delegacje poszczególnych sołectw przyniosły w tradycyjnym orszaku wieńce dożynkowe, kosze pełne chleba i owoców z tegorocznych zbiorów. Dzięki sponsorom, o których jak co roku zabiegał ks. proboszcz, żaden z członków delegacji nie wyszedł z kościoła z ,,pustymi rękami”. A później było wspólne biesiadowanie; zajadano się słynnym żurkiem kujawskim i innymi regionalnymi przysmakami. Biesiadzie towarzyszyła płynąca ze sceny muzyka ludowa.
Iwona Smardzewska

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki