Logo Przewdonik Katolicki

Dożynki w Tuliszkowie

ks. Tomasz Król
Fot.

W niedzielę 26 sierpnia również w par. św. Wita w Tuliszkowie odbyła się uroczystość dziękczynienia Bogu za plony ziemi; w obchody włączyły się władze samorządowe. Na placu Wolności przy pomniku Jana Pawła II ustawiły się liczne delegacje z wieńcami. Obecni byli starostowie dożynek: Katarzyna Łuczak z Wymysłowa i Józef Siepka z Zadwornej, goście, członkowie władz z burmistrzem...

W niedzielę 26 sierpnia również w par. św. Wita w Tuliszkowie odbyła się uroczystość dziękczynienia Bogu za plony ziemi; w obchody włączyły się władze samorządowe. Na placu Wolności przy pomniku Jana Pawła II ustawiły się liczne delegacje z wieńcami. Obecni byli starostowie dożynek: Katarzyna Łuczak z Wymysłowa i Józef Siepka z Zadwornej, goście, członkowie władz z burmistrzem gminy i miasta Tuliszków Grzegorzem Ciesielskim na czele. Wszystkich powitał dziekan dekanatu tuliszkowskiego i proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Nowak; następnie w procesji udano się do kościoła na Mszę św.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz. Podkreślił on, że mimo ciężkich czasów rolnicy mają za co dziękować Stwórcy. Wyraził też podziękowanie parafianom za ich pracę i umiłowanie ziemi.

Pięknym zwyczajem jest ofiarowanie przez przedstawicieli wiosek i starostów, na ręce kapłana sprawującego Mszę św., wieńców dożynkowych, chleba i „owoców ziemi i pracy rąk ludzkich”, z prośbą o błogosławieństwo. Tego błogosławieństwa ks. Stanisław Nowak udzielił zebranym na zakończenie Eucharystii.

Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy, przy udziale kapeli „Tradycja” z Malanowa i zespołu śpiewaczego „Wrzos” z Grzymiszewa, udał się do amfiteatru na drugą część uroczystości. Na miejscu, po odśpiewaniu hymnu państwowego, otwarcia dożynek dokonał burmistrz Ciesielski. Po prezentacji wieńców i występie zespołu „Wrzos”, starostowie przekazali gospodarzom uroczystości poświęcony wcześniej chleb. Kromkami z dożynkowych bochenków obdzielono wszystkich uczestników uroczystości. Misternie uplecione wieńce zostały poddane ocenie komisji, która przyznała główną nagrodę wieńcowi wykonanemu przez miasto Tuliszków. Aranżacja przedstawia wzgórze (z herbem Tuliszkowa), a na nim kościół parafialny św. Wita.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki