Logo Przewdonik Katolicki

Za plony ziemi

Magdalena Olejnik
Fot.

Jedenastego września, podczas gminno-parafialnych dożynek w Grodzisku dziękowano Bogu i ludziom za tegoroczne plony ziemi. O godz. 14 w wypełnionym wiernymi kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła Mszę św. sprawowali ks. Paweł Okoński - proboszcz parafii św. Marcina w Chwalborzycach i miejscowy proboszcz ks. Andrzej Szymaniak. Homilia zawierała liczne odniesienia do...

Jedenastego września, podczas gminno-parafialnych dożynek w Grodzisku dziękowano Bogu i ludziom za tegoroczne plony ziemi. O godz. 14 w wypełnionym wiernymi kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła Mszę św. sprawowali ks. Paweł Okoński - proboszcz parafii św. Marcina w Chwalborzycach i miejscowy proboszcz ks. Andrzej Szymaniak.Homilia zawierała liczne odniesienia do symboliki wieńców dożynkowych. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła parafialno-strażacka orkiestra dęta z Grodziska oraz zespół wokalny "Cantabile" z Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich.
Podczas Eucharystii poświęcono zostały chleby dożynkowe i wieńce. Pierwszy z nich wykonany był w formie chrzcielnicy ze świnickiego kościoła, przy której została ochrzczona późniejsza św. Faustyna, drugi, w kształcie łodzi św. Piotra, z napisem na żaglu: "Nie bójcie się być świętymi. Jan Paweł II". Trzeci miał formę kosza z owocami pól, sadów i ogrodów. Czwarty, zaprojektowany jako feretron, prezentował Papieża Benedykta XVI podpisującego rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Piąty wieniec, mozaika ułożona z ziaren, ukazywał cierpiącego Chrystusa i św. Faustynę, a szósty - wóz drabiniasty zaprzężony w konie, wypełniony snopami. Szczególną uwagę zwracała misternie wykonana "uprząż".
Po Mszy św. wszyscy przeszli w barwnym korowodzie na nową, asfaltową drogę, która została wybudowana ze środków gminnych. Było to możliwe dzięki decyzji biskupa włocławskiego o nieodpłatnym przekazaniu części gruntu parafialnego na własność gminy, z przeznaczeniem na budowę drogi. W realizacji przedsięwzięcia ważne było też pozytywne stanowisko Rady Gminy Świnice Warckie i wójta gminy Stanisława Milczarka.
Po przybyciu na miejsce, przy ustawionym na zakręcie drogi krzyżu odmówiono modlitwy, po czym droga została uroczyście otwarta i poświęcona. Przecięcia wstęgi dokonali starostowie dożynek: Bożena Bielawska i Karol Sobczyński. W ceremonii uczestniczyli także: dyrektor GOK w Świnicach Warckich Katarzyna Lewińska, komendant OSP Grodzisko Adam Marciniak, przewodniczący Rady Gminy Karol Różalski, ks. Paweł Okoński, ks. Andrzej Szymaniak i wójt Stanisław Milczarek.
Niebawem na placu przed (nieistniejącą już) szkołą podstawową rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Wniesione zostały wszystkie wieńce dożynkowe, starostowie wręczyli symboliczny chleb wójtowi gminy. Po wysłuchaniu przemówienia dzielono między wszystkich poświęcone kromki. Tradycyjne przyśpiewki wykonała kapela ludowa wraz z zespołem śpiewaczym. Dowiedzieliśmy się też, jak w Chwalborzycach widziane są sprawy gminy, a to za sprawą przyśpiewek w wykonaniu członkiń tamtejszego Koła Gospodyń. Później na scenie wystąpił kabaret "Na Sępa", działający przy GOK w Świnicach Warckich, a po nim odbył się koncert orkiestry dętej z Grodziska.
Wystawę najdorodniejszych owoców i warzyw mogliśmy podziwiać dzięki Zofii Oziębłowskiej z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świnicach Warckich oraz Janowi Kaźmierczkowi z łódzkiego ODR w Bratoszewicach. Organizatorzy ugościli uczestników dożynek grochówką i pysznymi ciastami. W doskonałej atmosferze przebiegła biesiada, na której bawili się i starsi, i młodzież. O godz. 22 światełkiem do nieba zakończono gminne dziękczynienie za plony.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki