Radośnie w Grodzisku

W uroczystość odpustową patronów parafii i kościoła w Grodzisku - świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca br., gościliśmy pasterza diecezji włocławskiej bp. Wiesława Meringa. Dodatkowy, radosny wymiar uroczystości stanowił jubileusz ćwierćwiecza kapłaństwa proboszcza naszej parafii ks. Andrzeja Szymaniaka.



Dostojnego gościa powitaliśmy przed domem parafialnym. Spotkaniu towarzyszyła...
Czyta się kilka minut

W uroczystość odpustową patronów parafii i kościoła w Grodzisku - świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca br., gościliśmy pasterza diecezji włocławskiej bp. Wiesława Meringa. Dodatkowy, radosny wymiar uroczystości stanowił jubileusz ćwierćwiecza kapłaństwa proboszcza naszej parafii ks. Andrzeja Szymaniaka.

Dostojnego gościa powitaliśmy przed domem parafialnym. Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu orkiestry dętej. Po uformowaniu się szyku bp Mering w asyście kapłanów z dekanatu uniejowskiego i ministrantów przeszedł do kościoła. Przy wejściu ucałował krzyż i poświęcił zgromadzonych wiernych wodą święconą. W prezbiterium, przy ołtarzu, powitała pasterza diecezji delegacja wiernych, Beata i Krzysztof Pawlakowie z Podgórza, wraz z dziećmi - Katarzyną i Piotrem.

Rodzina Pawlaków jest jedną z dwóch "rodzin kapłańskich" w naszej parafii. To z tej rodziny pochodził profesor i ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, którego nazwisko widnieje na tablicy przed kościołem seminaryjnym św. Witalisa: ks. Antoni Pawlak (rodzony brat dziadka p. Krzysztofa) oraz ks. Stanisław Pawlak (rodzony brat ojca p. Krzysztofa), długoletni proboszcz parafii Bronisław.

Na początku Mszy św. ks. Andrzej Szymaniak powitał księdza biskupa i pozostałych zgromadzonych, a następnie przedstawił rys historyczny parafii Grodzisko. Zapiski o niej pochodzą z przełomu XIV/XV w. Obecny kościół został wybudowany na miejscu poprzedniego, drewnianego, w 1612 r., przez właściciela Zbylczyc Jana Rudnickiego. Jego rodzony brat Szymon, biskup warmiński, dokonał w 1620 r. poświęcenia kościoła w Grodzisku. Rodzinie Rudnickich świątynia ta zawdzięcza w dużej mierze swój piękny wygląd. Do zewnętrznego piękna świątyni, choć przecież bardzo ważnego, odniósł się w kazaniu na temat Eucharystii bp Wiesław Mering, zachęcając słuchaczy do jak największej dbałości o piękno własnych dusz.

W liturgię Mszy św. włączyły się dzieci z parafii. Przygotowały czytania mszalne, modlitwę wiernych, a na dziękczynienie zaśpiewały dwie piosenki z repertuaru "Arki Noego": "Święty uśmiechnięty" oraz "Sieje je", za co zostały nagrodzone oklaskami.

Po Komunii św., na prośbę księdza proboszcza, bp Mering poświęcił witraż z wizerunkiem św. Andrzeja Apostoła, a następnie, wraz z wiernymi, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlił się słowami Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po czym poprowadził procesję eucharystyczną i udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Parafia Grodzisko po raz pierwszy gościła u siebie bp. Wiesława Meringa. Było to dla nas radosne i ubogacające spotkanie. Mamy nadzieję, że takim ono pozostanie również w pamięci pasterza diecezji.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 29/2005