Logo Przewdonik Katolicki

Radośnie w Grodzisku

Magdalena Olejnik
Fot.

W uroczystość odpustową patronów parafii i kościoła w Grodzisku - świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca br., gościliśmy pasterza diecezji włocławskiej bp. Wiesława Meringa. Dodatkowy, radosny wymiar uroczystości stanowił jubileusz ćwierćwiecza kapłaństwa proboszcza naszej parafii ks. Andrzeja Szymaniaka. Dostojnego gościa powitaliśmy przed domem parafialnym. Spotkaniu towarzyszyła...

W uroczystość odpustową patronów parafii i kościoła w Grodzisku - świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca br., gościliśmy pasterza diecezji włocławskiej bp. Wiesława Meringa. Dodatkowy, radosny wymiar uroczystości stanowił jubileusz ćwierćwiecza kapłaństwa proboszcza naszej parafii ks. Andrzeja Szymaniaka.Dostojnego gościa powitaliśmy przed domem parafialnym. Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu orkiestry dętej. Po uformowaniu się szyku bp Mering w asyście kapłanów z dekanatu uniejowskiego i ministrantów przeszedł do kościoła. Przy wejściu ucałował krzyż i poświęcił zgromadzonych wiernych wodą święconą. W prezbiterium, przy ołtarzu, powitała pasterza diecezji delegacja wiernych, Beata i Krzysztof Pawlakowie z Podgórza, wraz z dziećmi - Katarzyną i Piotrem.
Rodzina Pawlaków jest jedną z dwóch "rodzin kapłańskich" w naszej parafii. To z tej rodziny pochodził profesor i ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, którego nazwisko widnieje na tablicy przed kościołem seminaryjnym św. Witalisa: ks. Antoni Pawlak (rodzony brat dziadka p. Krzysztofa) oraz ks. Stanisław Pawlak (rodzony brat ojca p. Krzysztofa), długoletni proboszcz parafii Bronisław.
Na początku Mszy św. ks. Andrzej Szymaniak powitał księdza biskupa i pozostałych zgromadzonych, a następnie przedstawił rys historyczny parafii Grodzisko. Zapiski o niej pochodzą z przełomu XIV/XV w. Obecny kościół został wybudowany na miejscu poprzedniego, drewnianego, w 1612 r., przez właściciela Zbylczyc Jana Rudnickiego. Jego rodzony brat Szymon, biskup warmiński, dokonał w 1620 r. poświęcenia kościoła w Grodzisku. Rodzinie Rudnickich świątynia ta zawdzięcza w dużej mierze swój piękny wygląd. Do zewnętrznego piękna świątyni, choć przecież bardzo ważnego, odniósł się w kazaniu na temat Eucharystii bp Wiesław Mering, zachęcając słuchaczy do jak największej dbałości o piękno własnych dusz.
W liturgię Mszy św. włączyły się dzieci z parafii. Przygotowały czytania mszalne, modlitwę wiernych, a na dziękczynienie zaśpiewały dwie piosenki z repertuaru "Arki Noego": "Święty uśmiechnięty" oraz "Sieje je", za co zostały nagrodzone oklaskami.
Po Komunii św., na prośbę księdza proboszcza, bp Mering poświęcił witraż z wizerunkiem św. Andrzeja Apostoła, a następnie, wraz z wiernymi, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlił się słowami Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po czym poprowadził procesję eucharystyczną i udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Parafia Grodzisko po raz pierwszy gościła u siebie bp. Wiesława Meringa. Było to dla nas radosne i ubogacające spotkanie. Mamy nadzieję, że takim ono pozostanie również w pamięci pasterza diecezji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki