Logo Przewdonik Katolicki

Ziemio, z ciebie jest wszystko

Anna Jagodzińska
Fot.

W niedzielę 28 sierpnia br. w parafii św. Dominika w Chodczu odbyło się powiatowo-gminno-parafialne dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony. O godz. 14 Mszy św. dziękczynnej przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Skrobicki. Oprócz licznie zgromadzonego duchowieństwa, wiernych i delegacji rolników obecne były władze świeckie. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz...

W niedzielę 28 sierpnia br. w parafii św. Dominika w Chodczu odbyło się powiatowo-gminno-parafialne dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony.O godz. 14 Mszy św. dziękczynnej przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Skrobicki. Oprócz licznie zgromadzonego duchowieństwa, wiernych i delegacji rolników obecne były władze świeckie.
Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz rolników ks. prał. Ireneusz Juszczyński, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim, który przypomniał, że parafia to nie tylko obszar terytorialny, ale przede wszystkim wspólnota ludzi, których łączy wiara w Boga, więź z Kościołem i tradycja. Podkreślił też, że rolnictwo jest i zawsze będzie ważną gałęzią gospodarki, z czym związana jest kwestia edukacji rolników. Dożynkowe święto jest dla ludzi wsi dniem uhonorowania ich całorocznego trudu. Na zakończenie ks. Juszczyński apelował o szacunek dla ziemi, o przestrzeganie praw Bożych, w szczególności prawa miłości i prosił Boga o błogosławieństwo dla polskiej wsi.
Podczas procesji z darami zostały poświęcone wieńce dożynkowe, a liczne delegacje ze starostwa, powiatu i gminy złożyły na ołtarzu: chleb, sól, miód, ciasto, owoce, kwiaty i inne płody ziemi.
Po Komunii św. ksiądz proboszcz podziękował zgromadzonym wiernym za życzliwą obecność i wspólnotę Eucharystii, po czym udzielił uroczystego błogosławieństwa.
Liturgia Mszy św. miała piękną oprawę muzyczną, którą zapewniła Ochotnicza Straż Pożarna z Chodcza.
Dalsza część uroczystości odbyła się na miejskim stadionie. W części oficjalnej wystąpili starostowie dożynek: Maria Cieślak, Mirosław Kubacki, Urszula Nowakowska i Roman Gniwecki oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu włocławskiego i gminy Chodecz. W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne: "Kruszynioki", "Kujawianki" i "Swojacy" z Baruchowa, zespół wokalny "Contra" z Lubania. Przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Oceniane były wieńce z: Chodcza, Boniewa, Lubomina, Kowala, Lubania, Lubienia Kujawskiego, Baruchowa i Cett. Dożynkową niedzielę zakończył piknik rodzinny. Było wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Należy jeszcze wspomnieć, że w trakcie dożynek została otwarta i poświęcona zmodernizowana oczyszczalnia ścieków.
Dożynki organizowane po raz pierwszy przez parafię, miasto i gminę Chodecz wypadły uroczyście i okazale. Były dla wszystkich radosnym i ubogacającym spotkaniem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki