Logo Przewdonik Katolicki

Przyjmij, Panie, dziękczynienie

Błażej Tobolski
Fot.

Na przemian silne słońce i rzęsisty deszcz towarzyszyły Wojewódzko-Archidiecezjalnym Dożynkom Wielkopolskim, które odbyły się w Lubaszu (powiat czarnkowsko-trzcianecki, dekanat czarnkowski) w niedzielę 27 sierpnia. Uroczystości, które po raz pierwszy w Wielkopolsce organizowała gmina wiejska miejsce pracy rolników rozpoczęły się na placu Koronacyjnym im. Jana Pawła...

Na przemian silne słońce i rzęsisty deszcz towarzyszyły Wojewódzko-Archidiecezjalnym Dożynkom Wielkopolskim, które odbyły się w Lubaszu (powiat czarnkowsko-trzcianecki, dekanat czarnkowski) w niedzielę 27 sierpnia.

Uroczystości, które po raz pierwszy w Wielkopolsce organizowała gmina wiejska – miejsce pracy rolników – rozpoczęły się na placu Koronacyjnym im. Jana Pawła II przed sanktuarium Matki Bożej Lubaskiej Królowej Rodzin. Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a oprócz rolników z całej Wielkopolski i ich rodzin wzięli w niej również udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego oraz Ewą Krzyżanowską-Walaszczyk, wicewojewodą wielkopolskim na czele.

Rolnicy dziękowali przede wszystkim Bogu za utrzymanie, jakie daje im praca na roli. Natomiast każdy człowiek jest zobowiązany dziękować Stwórcy za to, że nie braknie mu na co dzień chleba oraz rolnikom i robotnikom rolnym za ich pracę. Wyrazem tego dziękczynienia i wzajemnego szacunku są właśnie dożynki.

Po Eucharystii korowód dożynkowy, w którym niesiono wieńce żniwne z dekanatów archidiecezji i powiatów województwa, przemaszerował na stadion. Tu odbyły się uroczystości obrzędowe Święta Plonów, podczas których marszałek województwa oraz ks. arcybiskup ucałowali na znak szacunku chleb, przyniesiony przez starostów dożynkowych.

Dożynkom towarzyszyła również rolnicza wystawa gospodarcza, a po części oficjalnej swój program artystyczny zaprezentowały zespoły ludowe.

„Wszechmogący Boże, Ty pozwalasz ludziom uprawiać ziemię i wydobywać z niej coraz to nowe plony; Ty poleciłeś synom narodu wybranego przynosić do kapłanów owoce ziemi i snopy zebranego zboża. Przyjmij dziękczynienie za tegoroczne plony i pobłogosław przyniesione tutaj nowe wieńce żniwne, owoce i warzywa, wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy pracowali na roli, a nas naucz dzielić się Twoimi darami z każdym, kto jest w niedostatku. A po doczesnym życiu niech nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Maryja, Najdoskonalszy Owoc Ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia. Niech Twoje błogosławieństwo zstąpi również na ten chleb, którym będziemy się dzielić w czasie dzisiejszej uroczystości. Spraw, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba powszedniego”.

Słowa błogosławieństwa wypowiedzianego przez
abp. Stanisława Gądeckiego nad chlebem
i wieńcami dożynkowymi

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki