Logo Przewdonik Katolicki

Z Bożego wzięte

Błażej Tobolski
Fot.

Przed ołtarzem polowym na kościańskim rynku złożono wieńce żniwne i bochen chleba, symbole zebranych plonów oraz trudu i wysiłku rolników, dziękując Bogu za owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. W ten sposób uroczystą Eucharystią, sprawowaną w niedzielę 26 sierpnia, rozpoczęły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie Kościan 2007. Wzięli w nich udział...

Przed ołtarzem polowym na kościańskim rynku złożono wieńce żniwne i bochen chleba, symbole zebranych plonów oraz trudu i wysiłku rolników, dziękując Bogu za owoce ziemi i pracy rąk ludzkich.

W ten sposób uroczystą Eucharystią, sprawowaną w niedzielę 26 sierpnia, rozpoczęły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie „Kościan 2007”. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych z marszałkiem województwa i wojewodą na czele, świata nauki, mieszkańcy Kościana, a przede wszystkim reprezentanci polskiej wsi: rolnicy i hodowcy oraz ich duszpasterze. Liturgii dziękczynnej przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

W homilii arcybiskup przypomniał m.in., że dziękując Bogu za zebrane plony, „przychodzimy prosić Wszechmogącego także o to, abyśmy nabierali miłości i czci do ziemi użyźnionej potem naszych ojców; abyśmy nie tylko umieli czerpać z niej chleb, ale także dawać jej serce; byśmy umieli podnieść ziarno z ziemi, myśląc z wdzięcznością: „to jest zboże”, czyli z Bożego wzięte i dane dzieciom Bożym”.

Zwrócił się również do duszpasterzy rolników, aby jako przewodnicy ludu Bożego „prowadzili do odnowy moralnej rolników”. – Proszę dzisiaj o to, aby w swojej działalności duszpasterskiej – mówił abp Gądecki – wspierając rolników w ich słusznym dążeniu do uzyskania godnych warunków życia, mieli zawsze na względzie zasadę solidarności wszystkich grup społecznych, aktualną sytuację w kraju oraz grę różnych sił politycznych i grup interesów, w którą nie mogą się dać wmanewrować ani przez nią zmanipulować.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w korowodzie dożynkowym, w którym niesiono wieńce żniwne ze wszystkich dekanatów archidiecezji i powiatów województwa, a który zamykały zabytkowe maszyny rolnicze, udali się na stadion miejski. Tam odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, a po nim część artystyczno-rozrywkowa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki