Logo Przewdonik Katolicki

Poszukiwanie korzeni

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Do bydgoskiej katedry przybyła pielgrzymka członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kawalerowie i damy z Dortmundu w Niemczech uczestniczyli we wspólnej Mszy, zwiedzaniu najstarszej świątyni oraz miasta. Pątnicy, podróżując po Polsce, nawiedzali wybrane sanktuaria i kościoły związane z działalnością bożogrobców. To dla nas wielka radość, że mogliśmy przyjąć...

Do bydgoskiej katedry przybyła pielgrzymka członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kawalerowie i damy z Dortmundu w Niemczech uczestniczyli we wspólnej Mszy, zwiedzaniu najstarszej świątyni oraz miasta.

Pątnicy, podróżując po Polsce, nawiedzali wybrane sanktuaria i kościoły związane z działalnością bożogrobców. – To dla nas wielka radość, że mogliśmy przyjąć tak wspaniałych gości. Pokazaliśmy im to, co w katedrze najpiękniejsze. Zobaczyli łaskami słynący obraz Matki Bożej Pięknej Miłości oraz Matki Bożej Szkaplerznej. Pokazaliśmy także skarby, które gromadzono w dzisiejszej katedrze przez ponad pięćset lat – powiedział kustosz świątyni ks. prałat Zbigniew Maruszewski. Kapłan od 2000 roku nosi miano kawalera Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. – Cieszę się, że sława tej świątyni rośnie w świecie. Przybywa do nas grupa wyróżniona społecznie w całym Kościele. To jest zaszczyt – dodał.

Eucharystii przewodniczył ks. Michael Ortwald z Dortmundu. – Przybywając tutaj, szukamy starych, zabytkowych budynków sakralnych i świeckich związanych z zakonem niemieckim. Mam na myśli Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. Przez cały czas są prowadzone szerokie działania, które mają upowszechnić i wspomóc jego działalność. Naszym nadrzędnym zadaniem jest modlitwa, pielgrzymki oraz wspieranie działalności wspólnoty w Ziemi Świętej. Chcemy również pogłębić więzi z osobami, które są związane z tym zakonem w Polsce – powiedział kapłan.

Regina Rakow z Niemiec towarzyszy pielgrzymce jako przewodnik. W Polsce nie jest po raz pierwszy. – Byłam tutaj kilkakrotnie, ale z grupami świeckimi. Jest to dla mnie nowe doświadczenie. Ogromne wrażenie robi wielkie zaangażowanie tych ludzi w modlitwę oraz w pielgrzymowanie – stwierdziła.

Z Bydgoszczy pielgrzymi wyruszyli do Gniezna, gdzie znajduje się świątynia Jana Chrzciciela. Obecnie wśród najważniejszych zadań bożogrobców są: opieka nad Świętym Grobem, miejscami związanymi z chrześcijaństwem i troska o pielgrzymów. W przeszłości bożogrobcy prowadzili szkoły, działalność charytatywną oraz szpitale m.in. w Gnieźnie i Krakowie. W Polsce wspólnota liczy około 80 kawalerów oraz dam.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki