Logo Przewdonik Katolicki

Za złote kłosy, za plony ziemi

Tomasz Nuszkiewicz
Fot.

W ostatnią niedzielę sierpnia w Borysławicach Kościelnych odbyło się parafialne dziękczynienie Bogu za tegoroczne zbiory. Gospodarzami dożynek, które przebiegały pod hasłem Strzec Boga i ziemi, byli rolnicy z Grodnej na czele ze starostami Wiolettą Dorabiałą i Jackiem Wojciechowskim. Po powitaniu zebranych przed kościołem Wniebowzięcia NMP rolników, proboszcz...

W ostatnią niedzielę sierpnia w Borysławicach Kościelnych odbyło się parafialne dziękczynienie Bogu za tegoroczne zbiory. Gospodarzami dożynek, które przebiegały pod hasłem „Strzec Boga i ziemi”, byli rolnicy z Grodnej na czele ze starostami – Wiolettą Dorabiałą i Jackiem Wojciechowskim.

Po powitaniu zebranych przed kościołem Wniebowzięcia NMP rolników, proboszcz parafii Leon Tomczyk z szacunkiem ucałował wręczony mu bochenek chleba upieczony ze świeżej mąki. Następnie rozpoczęła się procesja z wieńcami dożynkowymi; szły w niej delegacje wszystkich wsi wchodzących w skład parafii. Jako pierwszy niesiony był wieniec z Grodnej, mający formę mapy Polski, wykonany z ziaren zbóż, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej opromienionym kłosami i z napisem „Chłopi polscy żywią i bronią”.

Po procesji wieńce, chleby i owoce złożono na ołtarzu jako podziękowanie Bogu za troskę o to, co nazywamy chlebem powszednim. Mszę św. dziękczynną sprawował i kazanie wygłosił ksiądz proboszcz. Podkreślił, że to Bóg – Stwórca daje wzrost i urodzaj. Kto o tym nie pamięta, jest zaledwie wyrobnikiem. Dziękując rolnikom za trud, kaznodzieja wzywał do zastanowienia się nad godnością pracy, która ma sens wtedy, gdy wykonywana jest we współdziałaniu z Bogiem. – Czy o współczesnym człowieku można jeszcze powiedzieć, że jest człowiekiem Boga? [...] Człowieku, obudź się, nie jesteś maszyną, lecz dzieckiem Bożym, istotą wieczną, a praca powinna cię uszlachetniać. Pamiętaj o Tym, od którego zależy wszystko! – apelował ks. Tomczyk.

Końcowym akordem dożynek było przyjęcie dla wszystkich, które na placu przy kościele przygotowali gospodarze z Grodnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki