Logo Przewdonik Katolicki

Informacje

PK
Fot.

W niedzielę 26 sierpnia 2007 r. w Wyszynie, w wieku 86 lat zmarł ks. Stanisław Cieśla, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie. Urodził się 2 maja 1921 r. we Wrzawach (powiat tarnobrzeski). Rodzina była religijna, ojciec działał w Akcji Katolickiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Kutnie (1934), dzięki pomocy prefekta, Stanisław wyjechał do...

W niedzielę 26 sierpnia 2007 r. w Wyszynie, w wieku 86 lat zmarł ks. Stanisław Cieśla, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie.

Urodził się 2 maja 1921 r. we Wrzawach (powiat tarnobrzeski). Rodzina była religijna, ojciec działał w Akcji Katolickiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Kutnie (1934), dzięki pomocy prefekta, Stanisław wyjechał do Niepokalanowa. Tam ukończył gimnazjum i został przyjęty do nowicjatu, przechodząc dalszą formację pod kierunkiem o. Maksymiliana Kolbego. II wojna światowa zakłóciła bieg studium i formacji duchowej. W 1945 r. wstąpił do WSD we Włocławku. 15 sierpnia 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Radońskiego.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Sompolno, Brzeźno k. Sieradza i Lisków. W tym czasie ukończył dalsze studia teologiczne w Krakowie. Był proboszczem parafii: Budzisław Kościelny (1952-1955), Byczyna (1955-1957); w 1957 r. został mianowany proboszczem w Wyszynie. Funkcję tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 1991 r., tj. przez 34 lata. Jako senior pozostał w parafii, wśród wiernych. W cieniu Wizerunku Matki Bożej Wyszyńskiej przeżył pół wieku.

Eksporta trumny z doczesnymi szczątkami śp. ks. Stanisława Cieśli do kościoła w Wyszynie odbyła się 28 sierpnia. Następnego dnia miały miejsce uroczystości pogrzebowe.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

Diecezjalne Studium Organistowskie we Włocławku jest placówką kształcącą przyszłych organistów w taki sposób, aby zdobyli oni pełne przygotowanie do wykonywania zawodu. Do DSO przyjmowani są kandydaci uzdolnieni muzycznie. W toku pięciu lat nauki poznają oni zasady muzyki, harmonii, liturgiki, uczą się śpiewu – także gregoriańskiego – i historii muzyki. Każdy słuchacz ma również indywidualne lekcje gry na fortepianie, a od drugiego roku także na organach. Zajęcia teoretyczne odbywają się w każdą sobotę od września do czerwca.

Nauka w Diecezjalnym Studium Organistowskim kończy się egzaminem dyplomowym, upoważniającym do pracy w charakterze organisty w kościołach diecezji włocławskiej.

Można jeszcze zapisać się na pierwszy rok nauki w Studium; osoby zainteresowane zapraszamy we wrześniowe soboty na godz. 9 do siedziby DSO.

Warunki przyjęcia: uzdolnienia muzyczne, opinia proboszcza parafii kandydata, podanie o przyjęcie do DSO, życiorys, trzy zdjęcia.

Adres: Diecezjalne Studium Organistowskie
ul. Władysława Reymonta 11, 87-800 Włocławek
tel./fax (0-54) 231­-28-27
e-mail: zbawiciel@diecezja.wloclawek.pl


Telefony informacyjne:
ks. Józef Nowak, wicedyrek­tor: (0-54) 231-44-28
Zbigniew Wiśniewski, wicedyrektor: (0-54) 411-04-22
lub (0-54) 283-11-07

Dyrektor DSO we Włocławku
ks. prał. Zbigniew Szygenda

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki