Diecezjalne Studium Organistowskie ma 25 lat
Tomasz Sawic
Fot.
W sobotę, 18 czerwca br., w parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku jubileusz 25-lecia istnienia obchodziło Diecezjalne Studium Organistowskie.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10 koncertem, na który złożyły się utwory m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego. O godz. 10.30 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława...
W sobotę, 18 czerwca br., w parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku jubileusz 25-lecia istnienia obchodziło Diecezjalne Studium Organistowskie.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10 koncertem, na który złożyły się utwory m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego. O godz. 10.30 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa, który wygłosił homilię. Koncelebransami byli ks. kan. Jerzy Etynkowski i ks. prał. Zbigniew Szygenda, który przed liturgią wygłosił słowo wstępne do zebranych. Poza dyplomantami, słuchaczami i wykładowcami DSO byli wśród nich goście, m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Jacek Szymański i dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku Grzegorz Wysocki.
Ksiądz Szygenda przypomniał, że po Soborze Watykańskim II, który zalecił biskupom troskę o muzykę w kościołach, w diecezjach polskich zaczęły powstawać ośrodki kształcenia organistów. W 1979 r., jako absolwent muzykologii na ATK i wikariusz katedralny, zaczął prywatnie przygotowywać do pracy organisty dwie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy. Prywatnych lekcji udzielał też organista katedralny Antoni Wierzbicki. Ksiądz Szygenda przedłożył ordynariuszowi Janowi Zarębie projekt utworzenia we Włocławku Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Pasterz diecezji wydał zezwolenie i uczynił odpowiedzialnymi za organizację DSO ks. Szygendę i ks. Etynkowskiego - ówczesnego przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Muzycznej. Studium rozpoczęło działalność od września 1980 r.; mieściło się przy kościele św. Józefa. Rok później siedzibą studium stał się dom przy ul. Gdańskiej 10. W 1988 r. bp Henryk Muszyński mianował ks. Zbigniewa Szygendę proboszczem Parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Możliwości lokalowe tej parafii stały się bazą dla DSO. Zostało ono przeniesione 2 kwietnia 1989 r. do domu parafialnego przy ul. Reymonta 11. Proboszcz parafii jest jednocześnie dyrektorem DSO. Wicedyrektorem ds. wychowawczych jest ks. Józef Nowak, ds. muzycznych - Zbigniew Wiśniewski. Po 25 latach działalności DSO chlubi się 172 absolwentami, którzy są organistami nie tylko w parafiach diecezji włocławskiej, ale i w kościołach Warszawy, Bydgoszczy, Torunia i Gdańska, a także za granicą: w Rzymie, w Niemczech, a nawet... na Madagaskarze. Wielu wychowanków kontynuowało dalsze studia muzyczne, a po ich ukończeniu podjęło się kształcenia nowych adeptów.
Głosząc Słowo Boże, bp Wiesław Mering nawiązał do Ewangelii św. Mateusza mówiącej o tym, że nie można służyć dwóm panom. Powołał się na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który uczył, że w życiu człowieka na pierwszym miejscu musi być Bóg, nie może Go przesłaniać żadna pasja, namiętność. Gdy człowiek przestrzega takiego porządku, wówczas w jego życiu panuje harmonijny ład. Zwracając się do dyplomantów DSO, ksiądz biskup wyraził uznanie dla ich zdolności i woli służby innym ludziom. Muzyka, którą grają na chwałę Bożą i pożytek ludziom, otwiera serca, budzi dobre myśli. Piękno jest kształtem miłości...
Po Mszy św. bp Mering wręczył dyplomy tegorocznym absolwentom: Barbarze Feiner, Gerardowi Górnikowi, Magdalenie Jóźwińskiej, Tomaszowi Kowalskiemu, Pawłowi Koprowskiemu, Waldemarowi Kurlapskiemu, Karolowi Mazurkowi, Łukaszowi Paszkowskiemu, Sławomirowi Stupińskiemu, Michałowi Wódkowskiemu, Jackowi Zielińskiemu i Jakubowi Ziółkowskiemu.
Na zakończenie podziękował ks. Zbigniewowi Szygendzie za trud prowadzenia i zaangażowanie w działalność DSO, a wszystkim osobom związanym ze studium złożył gratulacje i życzył Bożego błogosławieństwa na dalsze lata pracy.