Logo Przewdonik Katolicki

Nieustanna modlitwa w Grocie Mlecznej

Błażej Tobolski
Fot.

W Betlejem powstał pierwszy klasztor, w którym trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu na obszarze Ziemi Świętej. Misji tej w betlejemskim sanktuarium Groty Mlecznej podjęło się Zgromadzenie Sióstr Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Siostry z pochodzącej z Włoch wspólnoty zakonnej przyjęły zaproszenie franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, która postanowiła,...

W Betlejem powstał pierwszy klasztor, w którym trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu na obszarze Ziemi Świętej. Misji tej w betlejemskim sanktuarium Groty Mlecznej podjęło się Zgromadzenie Sióstr Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Siostry z pochodzącej z Włoch wspólnoty zakonnej przyjęły zaproszenie franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, która postanowiła, aby to małe sanktuarium maryjne stało się miejscem intensywnej modlitwy.

Poświęcenie odnowionego klasztoru przewidziane jest na wrzesień, zaraz po zakończeniu prac renowacyjnych. Zamieszkało w nim dziesięć zakonnic z Meksyku i Hiszpanii, które do Betlejem skierował dom macierzysty w Neapolu. Reguła tego ściśle klauzurowego zakonu wymaga od sióstr m.in. codziennej dziesięciogodzinnej modlitwy. Zakonnice wyróżnia m.in. jaskrawoczerwony szkaplerz na białym habicie.

Sanktuarium Groty Mlecznej w Betlejem jest położone niedaleko Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Według prastarej tradycji Matka Boża zatrzymała się w tym miejscu, aby nakarmić piersią Dzieciątko Jezus. Kropla mleka spadająca podczas karmienia Jezusa zabarwiła całą grotę na mlecznobiały kolor.

Do sanktuarium przybywają chrześcijanki, a także muzułmanki, aby modlić się w intencji macierzyństwa. W jednym z pomieszczeń prezentowane są listy dziękczynne z całego świata od par małżeńskich, które nie mogły przez dłuższy czas mieć potomstwa, a dzięki wstawiennictwu Matki Bożej doczekały się dzieci.

Zgromadzenia Sióstr Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu powstało na początku XIX w. Poza Europą mają one swoje klasztory w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Obok modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu siostry zajmują się pracami ręcznymi, wyrabiają różańce oraz paramenty liturgiczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki