Logo Przewdonik Katolicki

Czuwam nad trzeźwością

Magdalena Woźniak
Fot.

Nie bez powodu akurat w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, na poznańskiej Cytadeli odbył się Dzień Trzeźwości. To właśnie do Niej w swojej modlitwie zwracali się pełni wdzięczności za obecność i z prośbą o dar trzeźwości wierni zgromadzeni podczas Mszy Świętej na polanie pod Dzwonem Pokoju. Musicie od siebie wymagać te słowa...

Nie bez powodu akurat w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, na poznańskiej Cytadeli odbył się Dzień Trzeźwości. To właśnie do Niej w swojej modlitwie zwracali się pełni wdzięczności za obecność i z prośbą o dar trzeźwości wierni zgromadzeni podczas Mszy Świętej na polanie pod Dzwonem Pokoju.

„Musicie od siebie wymagać…” – te słowa Jana Pawła II towarzyszyły ludziom w dniu Święta Trzeźwości, którego głównym organizatorem była Fundacja WYBÓR. W homilii członek zespołu apostolstwa trzeźwości przy Episkopacie Polski ks. kanonik Wiesław Kondratowicz podkreślił, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za trzeźwość innych ludzi. Akcent postawiony był na słowo „czuwam”, które powinno towarzyszyć nam na co dzień. Podniosłą aurę całego nabożeństwa stworzył obraz kilkuset wiernych trzymających się za ręce i wspólnie śpiewających na zakończenie pieśń „Abba Ojcze”.

Po Eucharystii odbył się festyn pełen najróżniejszych atrakcji. Na polanie odbywały się pokazy straży pożarnej, policji, a na scenie występowały zespoły muzyczne. Do dyspozycji poznaniaków byli zarówno specjaliści z ośrodków uzależnień, jak i psycholodzy. Ciągle zajęte stoliki konsultantów świadczyły o tym, że problem nałogów jest obecny w społeczeństwie. Cieszy jednak fakt, że coraz więcej ludzi ma odwagę mówić o nim głośno.

Organizatorzy zadbali także o najmłodszych. Dzieci mogły odkryć tajemnice średniowiecznych zabaw, zwiedzić gród starosłowiański, czy też wziąć udział w różnych konkursach.

Impreza plenerowa poprzedzona była konferencją poświęconą problematyce uzależnień. Przed południem można było posłuchać m.in. wykładów na temat szkód wynikających z nadużywania alkoholu w pracy, a także poznać świadectwa anonimowego alkoholika oraz osoby współuzależnionej.

Wieczór urozmaiciły występy Eleni, Julii Mikołajczak, Mietka Szcześniaka oraz Stanisława Soyki. Na scenie pojawił się również Zenon Laskowik.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki