Mądrze spoglądajmy w przeszłość

Radiowe alarmy, naloty i bombardowania tak 68 lat temu przywitał Polaków ranek 1 września. O godzinie 4.45 z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte polskiego skrawka w Wolnym Mieście Gdańsku. Kilka minut wcześniej bomby spadły na szpital w Wieluniu. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

Uroczyste apele, dyskusje oraz Msze...
Czyta się kilka minut

Radiowe alarmy, naloty i bombardowania – tak 68 lat temu przywitał Polaków ranek 1 września. O godzinie 4.45 z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte – polskiego skrawka w Wolnym Mieście Gdańsku. Kilka minut wcześniej bomby spadły na szpital w Wieluniu. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

Uroczyste apele, dyskusje oraz Msze św. w intencji pokoju na świecie – w ten sposób w minioną sobotę uczczono rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W Gnieźnie główne uroczystości rocznicowe odbyły się przed pomnikiem Obrońców Niepodległej Ojczyzny w parku im. Tadeusza Kościuszki. Składane tego dnia wieńce i znicze były dopełnieniem słów wspominających pamięć nie tylko tych wszystkich, którzy polegli w wojnie obronnej 1939 roku, ale również tysięcy żołnierzy i osób cywilnych, w bestialski sposób zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

W Inowrocławiu ofiary pamiętnego dnia 1 września uczczono modlitwą podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Barbary i św. Maurycego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppłk Józef Michalik, kapelan 2. Pułku Komunikacyjnego w Inowrocławiu. W wygłoszonym słowie Bożym przypomniał on, że pamiętne wrześniowe dni były wielką próbą dla Polaków, którzy godnie oddawali swe życie dla dobra Ojczyzny. Po Mszy św. w uroczystym pochodzie inowrocławianie przemaszerowali przed Pomnik Obrońców Inowrocławia. Tam z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław i orkiestry górniczej odbyła się manifestacja patriotyczna. Podobnie jak w Gnieźnie, także i tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Modlitwie przed pomnikiem przewodniczył ks. prałat Franciszek Resiak.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 36/2007