Logo Przewdonik Katolicki

Mądrze spoglądajmy w przeszłość

Marcin Makohoński
Fot.

Radiowe alarmy, naloty i bombardowania tak 68 lat temu przywitał Polaków ranek 1 września. O godzinie 4.45 z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte polskiego skrawka w Wolnym Mieście Gdańsku. Kilka minut wcześniej bomby spadły na szpital w Wieluniu. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Uroczyste apele, dyskusje oraz Msze...

Radiowe alarmy, naloty i bombardowania – tak 68 lat temu przywitał Polaków ranek 1 września. O godzinie 4.45 z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte – polskiego skrawka w Wolnym Mieście Gdańsku. Kilka minut wcześniej bomby spadły na szpital w Wieluniu. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

Uroczyste apele, dyskusje oraz Msze św. w intencji pokoju na świecie – w ten sposób w minioną sobotę uczczono rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W Gnieźnie główne uroczystości rocznicowe odbyły się przed pomnikiem Obrońców Niepodległej Ojczyzny w parku im. Tadeusza Kościuszki. Składane tego dnia wieńce i znicze były dopełnieniem słów wspominających pamięć nie tylko tych wszystkich, którzy polegli w wojnie obronnej 1939 roku, ale również tysięcy żołnierzy i osób cywilnych, w bestialski sposób zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

W Inowrocławiu ofiary pamiętnego dnia 1 września uczczono modlitwą podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Barbary i św. Maurycego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppłk Józef Michalik, kapelan 2. Pułku Komunikacyjnego w Inowrocławiu. W wygłoszonym słowie Bożym przypomniał on, że pamiętne wrześniowe dni były wielką próbą dla Polaków, którzy godnie oddawali swe życie dla dobra Ojczyzny. Po Mszy św. w uroczystym pochodzie inowrocławianie przemaszerowali przed Pomnik Obrońców Inowrocławia. Tam z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław i orkiestry górniczej odbyła się manifestacja patriotyczna. Podobnie jak w Gnieźnie, także i tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Modlitwie przed pomnikiem przewodniczył ks. prałat Franciszek Resiak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki