Dzisiejsze święto jest nie tylko świętem radości, ale jest także świętem pamięci o tych synach...
Człowiek bez pamięci przestaje być w pełni człowiekiem – mówił abp Henryk Muszyński podczas Mszy św. inaugurującej wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Podobne uroczystości odbyły się również w 33. Bazie Lotniczej w Powidzu i 2. Pułku Komunikacyjnym w Inowrocławiu.
Dzisiejsze święto jest nie tylko świętem radości, ale jest także świętem pamięci o tych synach naszej ziemi, którzy za wolność Ojczyzny zapłacili i ciągle płacą najwyższą cenę – mówił 15 sierpnia abp Henryk Muszyński. Przytoczył również słowa Papieża Jana Pawła II, który przypominał rodakom, iż odzyskana przez Polskę wolność została nam dana jako zadanie do wypełnienia w nowej, jednoczącej się Europie. – Dziś jednak bronić trzeba nie tylko wolności – mówił dalej arcybiskup gnieźnieński. – Obrony wymagają także takie fundamentalne wartości jak godność i świętość życia ludzkiego, trwałość rodziny, sprawiedliwość i ład moralny, bez którego nie ma prawdziwie demokratycznego państwa.
Podczas Eucharystii modlono się w sposób szczególny za ppor. Łukasza Kurowskiego, który 14 sierpnia zginął w Afganistanie i który pochodził z należącej do parafii w Węglewie wsi Rybitwy. Poległych w Iraku i Afganistanie uczczono także minutą ciszy podczas uroczystości, która odbyła się na placu przed katedrą. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Gniezna. Wzięli w niej również udział żołnierze z poznańskiego garnizonu i z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu oraz Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania.

Uroczystości na placu przykatedralnym
Żołnierze z naszej archidiecezji
Wigilię Święta Wojska Polskiego obchodzono uroczyście w jednostkach wojskowych położonych w granicach naszej archidiecezji. Żołnierze z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu po zbiórce na terenie swojej jednostki udali się do kościoła garnizonowego w Gnieźnie, gdzie została odprawiona dziękczynna Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. ppłk Mariusz Stolarczyk, kapelan bazy lotniczej w Powidzu. W Eucharystii uczestniczyła kompania honorowa, poczet sztandarowy i dowództwo 33. Bazy Lotniczej.
Na terenie kompleksu koszarowego 2. Inowrocławskiego Pułku Komunikacyjnego z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się uroczysty apel. Do udziału w obchodach zaproszono tu żołnierzy i pracowników cywilnych 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. W czasie uroczystości uhonorowano najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Wyjątkowy powód do dumy miał sierż. szt. Zbigniew Siekierski, który za uratowanie w Iraku rannego kolegi, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojennego za wykazaną odwagę i osobiste męstwo. Odznakę za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali natomiast: ks. ppłk Józef Michalik, kapelan inowrocławskiego pułku oraz ks. kan. Zenon Rutkowski. W czasie uroczystości przypomniano także, że żołnierze ze świętujących jednostek wielokrotnie brali udział w misji stabilizacyjnej w Iraku, budując mosty i drogi oraz usuwając skutki nawałnic i powodzi.

W Inowrocławiu odznaczenia otrzymali: ks. ppłk Józef Michalik i ks. kan. Zenon Rutkowski
Święto nie tylko dla wojska
15 sierpnia to nie tylko dzień poświęcony polskiemu żołnierzowi. W liturgii Kościoła obchodzona jest tego dnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już od końca X wieku znany jest zwyczaj, że tego dnia święci się w kościołach zioła oraz owoce sadów i pól. Zwyczaj ten wywodzi się ze starochrześcijańskiej legendy-apokryfu, mówiącej o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam jej ciała, a jedynie same zioła i kwiaty.
Obecnie w Polsce, na przeszło 3000 kościołów i kaplic wzniesionych ku czci Matki Bożej, ponad 600 dedykowanych jest Maryi Wniebowziętej. Wśród nich zaszczytne miejsce zajmuje także bazylika prymasowska w Gnieźnie, która właśnie 15 sierpnia obchodziła swoje święto patronalne.

Ks. ppłk Mariusz Stolarczyk, kapelan 33 Bazy Lotniczej w Powidzu
– W życiu Matki Bożej widzimy zarazem radość, trud, cierpienie i chwałę. Dlatego też tak bliska jest Maryja historii naszej Ojczyzny, pełnej zarówno wspaniałych sukcesów, jak i okrytych smutkiem porażek. Dla Wojska Polskiego od wieków była ona prawdziwą Matką – Matką Oręża Polskiego. Jej wizerunek widniał na ryngrafach rycerzy, a obrazki z Maryją wkładano pomiędzy kartki żołnierskich książeczek. Także dziś żołnierze nie zapominają o swojej Patronce. Obchodząc Święto Wojska Polskiego, nie tylko defilują, ale także modlą się w kościołach garnizonowych lub razem ze swoimi kolegami z innych armii maszerują w pielgrzymce na Jasną Górę.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, obok wspaniałych uroczystości miały także swój smutny wymiar. Wypełniając służbę wojskową na misji w Afganistanie zginął podporucznik Łukasz Kurowski, młody żołnierz wywodzący się z okolic Gniezna. Podejmując refleksję nad tym dramatycznym wydarzeniem, musimy pamiętać, że Święto Wojska Polskiego to także czas oddania czci tym wszystkim, którzy nie patrząc na ofiary, idą pomagać innym. Nie tylko za granicą, na odległych misjach pokojowych i stabilizacyjnych, ale także w Polsce żołnierze wiele razy pokazywali, że w chwilach trudnych i beznadziejnych potrafią stanąć na wysokości zadania. To dzięki nim możemy czuć się prawdziwie bezpieczni. Nie zapominajmy więc o nich w naszych modlitwach i składanych Bogu intencjach.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













