Logo Przewdonik Katolicki

Dla Maryi w chwale nieba

Marcin Makohoński
Fot.

15 sierpnia to jeden z ważniejszych dni zarówno w kalendarzu kościelnym, jak i państwowym. Dzień ten, w którym Kościół oddaje cześć Wniebowziętej Maryi Pannie, jest jednocześnie wspomnieniem jakże chlubnej karty polskiej historii, związanej z Bitwą Warszawską z 1920 roku, nazywaną także Cudem nad Wisłą. Od 1992 roku w dniu 15 sierpnia swoje święto obchodzi również...

15 sierpnia to jeden z ważniejszych dni zarówno w kalendarzu kościelnym, jak i państwowym. Dzień ten, w którym Kościół oddaje cześć Wniebowziętej Maryi Pannie, jest jednocześnie wspomnieniem jakże chlubnej karty polskiej historii, związanej z Bitwą Warszawską z 1920 roku, nazywaną także „Cudem nad Wisłą”. Od 1992 roku w dniu 15 sierpnia swoje święto obchodzi również Wojsko Polskie. Podobnie jak w całej Polsce, również i w archidiecezji gnieźnieńskiej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP miały bardzo uroczysty charakter.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP poprzedziły w wielu parafiach Msze św., nabożeństwa i procesje. W przeddzień maryjnych uroczystości w kościele Ojców Franciszkanów w Gnieźnie sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Dydycz OFM Cap., ordynariusz diecezji drohiczyńskiej. W wygłoszonej homilii wskazał on na Maryję jako dyskretną Orędowniczkę, która na każdym odcinku polskiej, trudnej historii wstawiała się u Boga za naszym narodem. Bp Dydycz wskazywał również na trudne dylematy i wybory, jakie stoją przed każdym chrześcijaninem i obywatelem. – Dzisiaj coraz bardziej przekonujemy się, że czegoś nam w spojrzeniu na świat, na własne życie brakuje – mówił ordynariusz drohiczyński. – Otrzymaliśmy dar wolności politycznej, mamy różne możliwości rozwoju gospodarczego, a wiele innych dziedzin mogłoby znajdować się na znacznie lepszym poziomie. Tymczasem jesteśmy pełni bólu i zawstydzenia. Okazuje się, że wolność nie jest taka, jaką sobie wyobrażaliśmy, że nie można liczyć na siebie nawzajem. Trudno jest więc dokonywać w takiej atmosferze wyborów. W obecnym przedwyborczym pędzie wszyscy są dla nas życzliwi i zatroskani o dobro wspólne. Dopiero po czasie dostrzegamy, że coś w ich obietnicach nie pasuje.

Wśród grobów bohaterów
Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na cmentarzu parafialnym pw. Św. Trójcy w Gnieźnie odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921). W ich intencji, pośród odrestaurowanych w tym roku grobów, Mszę św. sprawowali gnieźnieńscy kapłani – ks. kan. Zenon Rubach, proboszcz parafii farnej, ks. kan. Andrzej Grzelak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana oraz ks. płk Leonard Sadowski, kapelan 33. Bazy Lotniczej w Powidzu. W uroczystości wzięła także udział kompania honorowa Wojsk Lotniczych z Powidza, harcerze, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz mieszkańcy Gniezna. Pośród płonących świec i pochodni odbył się apel poległych, odśpiewano Rotę, a trzykrotną salwą oddano cześć bohaterskim żołnierzom.

Niemczyńska Pani
Jak każdego roku, w uroczystość Wniebowzięcia NMP do sanktuariów maryjnych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej przybywały rzesze pielgrzymów. W Niemczynie (dekanat Damasławek) podczas odpustowej sumy, sprawowanej przed cudownym wizerunkiem Niemczyńskiej Madonny, modliło się blisko 7 tysięcy wiernych. Chociaż duchowe przygotowania do uroczystości trwały przez dwa dni, to kolejki do konfesjonałów ustawionych wokół świątyni jeszcze w czasie Mszy św. odpustowej nie miały końca. Uroczystościom w Niemczynie przewodniczył ks. kan. Roman Kostecki, proboszcz parafii pw. Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, a jednocześnie dziekan dekanatu Goślina. Wygłosił on również okolicznościową homilię.

Przybyli do Niemczyna pielgrzymi przynieśli ze sobą kłosy zbóż, kwiaty oraz zioła, które – zgodnie z tradycją – święci się tego dnia.

Miejsce w niebie
W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu obchody ku czci Matki Bożej rozpoczęły się na początku sierpnia. Przez dziesięć dni wierni z parafii oraz mieszkańcy Wągrowca w uroczystej procesji przechodzili z modlitwą i śpiewem na ustach ulicami Jakubowego grodu, z kościoła filialnego do parafialnego. Każdy dzień duchowych przygotowań wieńczył Apel Jasnogórski, a po nim artystyczne prezentacje. Dzieła literackie i muzyczne poświęcone i dedykowane Najświętszej Maryi Pannie grali, śpiewali i recytowali artyści z Wągrowca, Poznania i Gniezna.

Także odpust w pocysterskiej parafii zaczął się uroczystą procesją, którą poprzedziły nieszpory maryjne. Przewodniczył im ojciec Dariusz Andrzejewski CSSp z Montrealu. Sumę odpustową w intencji mieszkańców parafii sprawował natomiast ks. Waldemar Hanas, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”. W wygłoszonym Słowie Bożym wskazywał on na Maryję jako Nauczycielkę życia i Przewodniczkę, za którą powinniśmy podążać. – Dla każdego z nas jest przygotowane w niebie miejsce wiecznego niekończącego się szczęścia – powiedział w homilii ks. Hanas. – Maryja daje nam nadzieję, że każdy z nas może zostać „wzięty” do nieba. Ona uczy nas, jak to osiągnąć swoim słowem, swoim życiem. Przede wszystkim pokazuje, że trzeba być blisko Pana Boga. Trzeba być wiernym Jego woli. Spełniać w swoim życiu Jego słowo... Maryja uczy nas, że nie warto „oszczędzać” na Panu Bogu. Trzeba być blisko Niego, trzeba z Nim rozmawiać. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że pewnie nie z ciałem, ale z duszą zostaniemy wzięci do nieba – dodał ks. Waldemar Hanas.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki