Logo Przewdonik Katolicki

Lubin - pamiętamy

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

31 sierpnia 1982 r., w czasie demonstracji NSZZ Solidarność, na ulicach Lubina od milicyjnych kul zginęli trzej manifestanci: Mieczysław Poźniak, Michał Adamowicz i Andrzej Trajkowski. Podczas tegorocznych obchodów 25-lecia zbrodni lubińskiej zostali oni pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Gdyby nie było tak, że w 60-tysiecznym...

31 sierpnia 1982 r., w czasie demonstracji NSZZ „Solidarność”, na ulicach Lubina od milicyjnych kul zginęli trzej manifestanci: Mieczysław Poźniak, Michał Adamowicz i Andrzej Trajkowski. Podczas tegorocznych obchodów 25-lecia „zbrodni lubińskiej” zostali oni pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

„Gdyby nie było tak, że w 60-tysiecznym Lubinie co czwarty człowiek wyszedł na ulicę – a liczę z dziećmi i osobami starszymi – gdyby władza komunistyczna nie napotykała na silny, ale zdecydowany opór, kto wie czy dzisiaj moglibyśmy spotykać się tutaj na tym placu. Kto wie, czy w nieco zmodernizowanej postaci (...) komunizm by nie trwał” – powiedział prezydent Lech Kaczyński.

Podczas uroczystości grupa kubańskich dysydentów i pochodzących z Kuby amerykańskich parlamentarzystów podpisała Porozumienie na rzecz Demokracji na Kubie. „Kuba nadal cierpi z powodu 48-letniej tyranii, ale dni tyrana są już policzone. Umrze, a tyrania go nie przeżyje ze względu na wysiłki Kubańczyków” – oświadczył kongresmen Lincoln Diaz-Balart.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki