Logo Przewdonik Katolicki

Z szacunkiem i wdzięcznością

Włodzimierz Owczarek
Fot.

19 sierpnia pobytem w parafii św. Rocha w Zygrach zakończyła się wizytacja kanoniczna dekanatu szadkowskiego, którą przeprowadził biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Przypomnę, że jako pierwszą w dekanacie ks. biskup odwiedził 8 maja parafię św. Stanisława BM w Drużbinie. Podczas wizytacji dekanatu pasterz diecezji udzielił bierzmowania 817 osobom. W dialogowanych homiliach...

19 sierpnia pobytem w parafii św. Rocha w Zygrach zakończyła się wizytacja kanoniczna dekanatu szadkowskiego, którą przeprowadził biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Przypomnę, że jako pierwszą w dekanacie ks. biskup odwiedził 8 maja parafię św. Stanisława BM w Drużbinie.

Podczas wizytacji dekanatu pasterz diecezji udzielił bierzmowania 817 osobom. W dialogowanych homiliach zadawał młodym wiele pytań; na podstawie odpowiedzi mógł stwierdzić, że zostali dobrze przygotowani do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Ksiądz bp Mering odbył spotkania z radami parafialnymi; interesował się sprawami i możliwościami rozwoju parafii. Sprawdzał księgi parafialne i przyjmował sprawozdania od proboszczów. Odwiedzał cmentarze, gdzie razem z wiernymi modlił się za zmarłych. W wielu parafiach dzień wizytacji połączono z uroczystościami odpustowymi. Obecność pasterza diecezji była okazją do zaprezentowania grup apostolskich, asyst i chórów parafialnych, orkiestr i zespołów śpiewaczych, pocztów sztandarowych (m.in. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych). Podczas spotkań ks. bp. Meringa z władzami świeckimi poruszano problematykę z dziedziny współpracy między parafią a samorządem. Takie owocne spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Zadzim.

W przygotowania do wizytacji i w jak najlepsze przyjęcie ks. biskupa wiele serca i pracy włożyli duszpasterze i wierni. Parafia Zygry zaangażowała się w remont budynku plebanii, modernizację i prace podnoszące estetykę otoczenia kościoła i cmentarza. Jest to tym bardziej znaczące, że w ciągu dwóch lat ks. proboszcz Dariusz Sieczkowski urzeczywistnił wiele planów i zamierzeń pożytecznych dla parafii.

Myślę, że echa wizytacji jeszcze długo powracać będą w rozmowach. Wspominane będą celebracje liturgiczne i modlitwy, którym przewodniczył ks. bp Mering. Wiernym potrzebne były słowa porządkujące świat, słowa zachęty i otuchy; tak samo jak wyrazy uznania dla dokonań, osiągnięć wspólnot parafialnych. Wyrazem naszej wdzięczności jest i będzie modlitwa w intencji pasterza diecezji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki