Logo Przewdonik Katolicki

Wizytacja kanoniczna

Irena Kulińska
Fot.

Trzynastego marca 2005 r. do parafii św. Józefa we Włocławku o godz. 9.45 przybył z wizytą kanoniczną biskup włocławski Wiesław Mering. Dostojnego gościa powitał serdecznie w imieniu wspólnoty wiernych proboszcz ks. kan. Eugeniusz Strzech, a po nim przedstawiciele grup parafialnych. Kościół był pełen wiernych, obecne były poczty sztandarowe szkół: Zespołu Szkół Elektrycznych,...

Trzynastego marca 2005 r. do parafii św. Józefa we Włocławku o godz. 9.45 przybył z wizytą kanoniczną biskup włocławski Wiesław Mering. Dostojnego gościa powitał serdecznie w imieniu wspólnoty wiernych proboszcz ks. kan. Eugeniusz Strzech, a po nim przedstawiciele grup parafialnych. Kościół był pełen wiernych, obecne były poczty sztandarowe szkół: Zespołu Szkół Elektrycznych, II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół nr 9, Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1, delegacje i poczty sztandarowe niektórych zakładów pracy znajdujących się na terenie parafii.Pasterz diecezji rozpoczął wizytację od sprawowania Mszy św., podczas której wysłuchał złożonego przez księdza proboszcza sprawozdania z działalności parafii, z jej sukcesów i problemów. Miłym akcentem było powitanie dostojnego gościa przez dzieci, które z radością wzięły udział we Mszy św. i wykazały aktywność podczas dialogowanej homilii. Podczas ofiarowania przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli dary, symbolizujące charyzmaty i działalność każdej z nich. Po Mszy św. bp Wiesław Mering udzielił błogosławieństwa zgromadzonym wiernym.
Po południu, o godz.15.30, biskup ordynariusz spotkał się z grupami parafialnymi i zapoznał się z ich działalnością. Spotkanie uświetnił występ chóru, istniejącego w parafii św. Józefa od dziesięciu lat. O godz. 18 sprawowana była Msza św., podczas której pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania uczniom klas trzecich gimnazjalnych z Zespołu Szkół nr 5 oraz Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1. Obecni byli proboszczowie parafii pierwszego dekanatu włocławskiego oraz dyrektorzy i nauczyciele obu szkół. Należy podkreślić, że uczniowie zostali dobrze przygotowani do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej poprzez katechezy szkolne i parafialne, dlatego z przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyli w uroczystej Eucharystii.
Na zakończenie delegacja nowo bierzmowanych podziękowała bp. Wiesławowi Meringowi za udzielenie bierzmowania, a ks. kan. Eugeniuszowi Strzechowi za opiekę, zaangażowanie i szczere zainteresowanie młodzieżą.
Wspólnota parafialna spotkała się z pasterzem diecezji ponownie 19 marca podczas odpustu ku czci św. Józefa. W tym ważnym dla wiernych dniu sakrament bierzmowania przyjęła młodzież z Zespołu Szkół nr 9. Podczas Sumy odpustowej biskup ordynariusz poświęcił stacje Drogi krzyżowej. Budzące zachwyt dzieła, zainspirowane projektem prof. Karola Bunscha, wykonane są techniką mozaiki szklanej przy zastosowaniu pełnej gamy szkieł witrażowych i wysokokwarcowych. Ozdobione są złotem menniczym. Niezwykłość stacji polega na nowatorskim spojrzeniu na obraz, jak na wykadrowany z całości, najistotniejszy fragment. Pozwala to skupić uwagę na najważniejszej postaci - postaci cierpiącego Jezusa.
Na zakończenie uroczystości bardzo serdecznie podziękowano biskupowi ordynariuszowi za obecność we wspólnocie parafialnej św. Józefa, zwłaszcza za świadectwo wiary, umacniające trwanie w Kościele, przy Jezusie Chrystusie. Słowa pożegnania wyrażały oczekiwanie na kolejne wspólne spotkanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki