Logo Przewdonik Katolicki

W radosne progi nasze wejdź

Dariusz Racinowski
Fot.

Pierwszego maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, do sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie przybył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, by przeprowadzić wizytację kanoniczną tutejszej parafii św. Wojciecha BM. Podczas Eucharystii o godz. 9 ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży szkolnej. W dialogowanym kazaniu uświadamiał słuchaczom,...

Pierwszego maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, do sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie przybył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, by przeprowadzić wizytację kanoniczną tutejszej parafii św. Wojciecha BM.

Podczas Eucharystii o godz. 9 ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży szkolnej. W dialogowanym kazaniu uświadamiał słuchaczom, że przyjmując sakrament bierzmowania młodzi ludzie wkraczają w dojrzałość życia chrześcijańskiego z pełnym zaangażowaniem umysłu i woli, świadomym wyznaniem wiary i wyrzeknięciem się tego, co złe. Stąd rodzi się potrzeba dojrzałej wiary, opartej również na znajomości katechizmu (której posiadaniem młodzież brdowska wywiązała się należycie). – Wiara domaga się intelektualnego poznania. Wierzę – to dobrze, ale powiedz mi, w co, w kogo wierzysz? Jaki jest Bóg? Kto ustanowił sakramenty? Kto je sprawuje? Z czyjej woli? – pytał młodych biskup. Pochwalił też rodziców, którzy pomagali młodzieży w odpowiedziach na niektóre pytania. Według pasterza diecezji było to przejawem właściwej postawy rodziców, których zadaniem jest wspieranie ich dzieci w osiągnięciu dojrzałości chrześcijańskiej. Głównym punktem programu wizytacji kanonicznej była Msza św. o godz. 12, podczas której proboszcz o. Bronisław Kraszewski OSPPE zdał sprawozdanie z działalności i życia religijnego parafii. Homilię o potrzebie pracy, która jest współudziałem człowieka w dziele stworzenia wygłosił o. Sylwester Kopyt OSPPE.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Mering dokonał pierwszego podsumowania wizytacji. Podziękował kaznodziei za mądrą i pouczającą homilię. Wyraził też wdzięczność scholi wykonującej śpiewy liturgiczne oraz o. Waldemarowi Pastusiakowi OSPPE za prowadzenie zespołu muzycznego.

Po południu dostojny gość spotkał się z radą parafialną i przedstawicielami parafii (nauczycielami, strażakami), aby bliżej poznać problemy dnia codziennego diecezjan. O godz. 16 udał się do kaplicy dojazdowej w Wiecininie, gdzie odśpiewana została Litania Loretańska. Pasterza diecezji bardzo mile przywitali mieszkańcy wsi: został on m.in. wprost zasypany tulipanami przez dzieci. Do powitania gościa ustawiła się długa kolejka wiernych, którzy wyrażali głośno radość, że biskup diecezjalny pamiętał o „najmniejszej części swej diecezjalnej owczarni”. Po nabożeństwie majowym biskup Mering skierował słowo do obecnych, mówiąc przede wszystkim o poszanowaniu godności kapłańskiej, która we współczesnym świecie jest silnie atakowana przez środowiska, traktujące wrogo „wszystko co w sutannie i habicie”. Często ludzie, w których rodzi się nieuzasadniona wrogość do duchowieństwa, zapominają, że to przecież ich dzieci są powoływane do stanu duchownego. Na zakończenie ks. biskup gorąco zachęcił wiernych do wdzięczności duszpasterzom i modlitwy za nich. Mieszkańcy Wiecinina przyrzekli, że będą pamiętać o modlitwie za swego pasterza i sami o modlitwę poprosili. Udzieliwszy wszystkim błogosławieństwa, bp Mering udał się w drogę powrotną do Włocławka.

Wizytacja kanoniczna na pewno umocniła kapłanów i wiernych z Brdowa w ich trwaniu przy Bogu i Jego Matce. Dała też impuls do dalszej gorliwej i owocnej pracy. Niech powiew Ducha Świętego silnie wieje nad głowami młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania. Niech jego światło wskazuje młodym właściwe drogi życia i pomoże w dokonywaniu właściwych wyborów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki