Logo Przewdonik Katolicki

Jesteśmy stąd

Dariusz Racinowski
Fot.

Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie słowa Adama Mickiewicza były mottem tegorocznej, piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Arsenał Pamięci, organizowanego przez Krzysztofa Jakóbca nauczyciela XXIX LO im. Janka Bytnara Rudego w Łodzi i 44. Łódzką Drużynę Harcerską Człapy pod patronatem prezydenta...

„Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie” – słowa Adama Mickiewicza były mottem tegorocznej, piątej edycji ogólnopolskiego konkursu „Arsenał Pamięci”, organizowanego przez Krzysztofa Jakóbca – nauczyciela XXIX LO im. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi i 44. Łódzką Drużynę Harcerską „Człapy” pod patronatem prezydenta Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi i Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie pracy poświęconej wydarzeniu z przeszłości, opisanie postaci, przedmiotu lub prezentacja swej małej ojczyzny. Choć poziom prac jest zróżnicowany, jednak każda pisana jest sercem.

Uroczysta gala odbyła się 24 marca w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego w Łodzi. Zgromadziła laureatów i grono znakomitych gości; wśród nich wymienić należy Barbarę Wachowicz – pisarkę i popularyzatorkę wartości patriotycznych, Krzysztofa Matula – spikera radiowego, znanego z programu „Cztery pory roku”, ks. prałata Piotra Wysockiego – prezesa Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz grono kombatantów. Listy z pozdrowieniami i gratulacjami nadesłali m.in. abp Leszek Sławoj Głódź i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

W wygłoszonej piękną polszczyzną gawędzie Barbara Wachowicz dokonała podsumowania konkursu (wpłynęło nań blisko dwieście prac), ogłosiła nazwiska laureatów i osób uhonorowanych wyróżnieniem „Primus Inter pares” (Pierwszy wśród równych).

Tradycyjnie w „Arsenale Pamięci” uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Brdowie. W tym roku byli to: Anna Racinowska, Karol Kwiatkowski, Artur Jaroszewski, Marek Zasada, Patrycja Czernicka, Marta Nitecka, Dominika Wyrwa, Rafał Kropski i Sławomir Pietrzak. Wszyscy, wraz z niżej podpisanym opiekunem, brali udział w łódzkim spotkaniu. Brdowianie otrzymali dyplomy i nagrody, a dwoje z nich: Dominika Wyrwa i Rafał Kropski, wyróżnienie „Primus Inter pares”. Pierwsi wśród równych otrzymali w prezencie książki Barbary Wachowicz z dedykacją i autografem. Należy dodać, że Gimnazjum w Brdowie jest jedną z dwóch szkół, które nieprzerwanie biorą udział w „Arsenale Pamięci”. Patrycja Czernicka i Dominika Wyrwa w tym roku zostały jego laureatkami po raz czwarty.

Wbrew utartym opiniom młodzi ludzie chętnie sięgają do zakamarków rodzinnej pamięci, szuflad pełnych wspomnień. Poznając historie rodzinne, poznają historię Polski. Pielęgnujmy w młodzieży ów zapał, wspólnie szukajmy śladów przeszłości w naszych małych ojczyznach. One mogą być punktem oparcia nie tylko dla młodych, ocalając więzi międzyludzkie w coraz powszechniejszej, zabijającej autentyczność globalizacji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki