Logo Przewdonik Katolicki

Jasełkowa radość

Dariusz Racinowski
Fot.

W sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie uczniowie klasy trzeciej miejscowego gimnazjum 8 stycznia br. wystąpili w przedstawieniu jasełkowym przed licznie zebranymi parafianami i gośćmi. Tegoroczna inscenizacja odbiegała formą i treścią od wystawionych w minionych latach przez te same osoby. Uczniowie kończący w tym roku naukę w brdowskim gimnazjum pokazali jasełka przekazujące...

W sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie uczniowie klasy trzeciej miejscowego gimnazjum 8 stycznia br. wystąpili w przedstawieniu jasełkowym przed licznie zebranymi parafianami i gośćmi.

Tegoroczna inscenizacja odbiegała formą i treścią od wystawionych w minionych latach przez te same osoby. Uczniowie kończący w tym roku naukę w brdowskim gimnazjum pokazali jasełka przekazujące więcej treści. Obok Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, Mędrców ze Wschodu pojawiły się postaci współczesne. Do żłóbka przyszedł człowiek, który w nic nie wierzył, narkoman, niepełnosprawny, polityk, porzucona kobieta oraz młodzież żyjąca teraźniejszością. Postaci te miały pokazać, że Bóg nie przyszedł na świat jeden raz, przed z górą dwoma tysiącami lat, w Betlejem, lecz rodzi się tu i teraz, w sercu każdego człowieka. Trzeba tylko zatrzymać się w codziennym pędzie, zreflektować i odpowiedzieć na zaproszenie Boga, który czeka na każdego z nas – jak powiedział jeden z bohaterów przedstawienia. Zatem: „Choćbyś ogień w sobie zgniótł, choćbyś zabił w sobie bunt, jeśli iskrę wiary masz, potrafisz wstać”. Pod wpływem Bożej mocy i miłości topnieją najbardziej zatwardziałe serca, tak jak w wypadku losów bohaterów jasełek.
Wypowiadane teksty skłaniały słuchaczy do zastanowienia, były też piosenki znanych polskich wykonawców, pięknie zaśpiewane przez Joannę Nowakowską i szkolny chórek. Muzyka i słowa piosenek dopełniały przekazywane treści.
Trwające ponad godzinę widowisko zostało wystawione przed jedną z niedzielnych Mszy św. Kościół wypełniony był po brzegi, co świadczy, że istnieje potrzeba dzielenia się radością Bożego Narodzenia także w ten sposób. Na zakończenie głos zabrał proboszcz parafii – o. Bronisław Kraszewski. Podziękował uczniom – wykonawcom, niżej podpisanemu ich wychowawcy oraz Barbarze Szmajdzińskiej, Robertowi Matuszakowi i katechecie o. Waldemarowi Pastusiakowi za przygotowanie i wystawienie jasełek. Po Mszy św. wszyscy biorący udział w inscenizacji zostali zaproszeni przez proboszcza i katechetę do refektarza na skromny, smaczny poczęstunek.
Uczniowie, w zgodnej opinii wiernych, zaprezentowali wyjątkowe i piękne jasełka. Młodzi ludzie pokazali, że nie tylko potrafią brać, ale także dawać coś od siebie dla innych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki