Logo Przewdonik Katolicki

Na obrzeżach miasta

Hubert Kubica
Fot.

Wyjeżdżając z poznańskich Ogrodów ruchliwą trasą szybkiego ruchu w kierunku Pniew i dalej na Świecko, mijamy na rogatkach miasta domki jednorodzinne. To leżące nad Jeziorem Kierskim podpoznańskie osiedle Baranowo. Tutaj znajduje się parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Jeszcze 20 lat temu Baranowo należało do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w pobliskim Przeźmierowie. Dziś...

Wyjeżdżając z poznańskich Ogrodów ruchliwą trasą szybkiego ruchu w kierunku Pniew i dalej na Świecko, mijamy na rogatkach miasta domki jednorodzinne. To leżące nad Jeziorem Kierskim podpoznańskie osiedle Baranowo. Tutaj znajduje się parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

Jeszcze 20 lat temu Baranowo należało do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w pobliskim Przeźmierowie. Dziś w skład tej parafii wchodzi tylko niewielka jego część, tj. os. Rubinowe położone, patrząc od strony Poznania, po lewej stronie ruchliwej arterii. Większość Baranowa już od dziesięciu lat ma swoją parafię, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Obejmuje ona także leżące kilka kilometrów na północ, intensywnie rozbudowujące się osiedle Chyby, wcześniej podlegające parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiekrzu.

Zabytkowa filia
W Chybach znajduje się zabytkowy kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To dawna kaplica dworska, wybudowana w XVII w. jako wotum wdzięczności za ocalenie od potopu szwedzkiego. Obecnie Chyby rozbudowują się jeszcze szybciej niż Baranowo. Obok domków wolno stojących powstają tam bowiem osiedla strzeżone z domami jednorodzinnymi.

Dlatego licząca ok. 1900 osób parafia stale się rozrasta. 1200 z nich stanowią mieszkańcy Baranowa, a ok. 500 mieszkańcy Chyb.

– Ok. 20 procent mieszkańców naszej wspólnoty to ludzie mieszkający tu od kilku pokoleń. Reszta to rodziny napływowe, które wybudowały się tutaj i zamieszkały. Pochodzą nie tylko z Poznania i najbliższych okolic, ale i z całej Polski – mówi ks. proboszcz Andrzej Strugarek.


W prezbiterium znajduje rzeźba św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus

10-lecie parafii
Inicjatorem budowy kościoła i powstania parafii był ks. kanonik Jan Szkopek, proboszcz wspomnianej parafii w Przeźmierowie. Już na początku lat 80. XX w. zaczął się on starać o teren pod przyszły kościół, a po jego zakupie rozpoczął budowę. Początkowo miała to być świątynia filialna dla parafii przeźmierowskiej, ale fakt szybkiego rozbudowywania się Baranowa przyśpieszył utworzenie parafii.

Kościół został wybudowany w latach 90., a pierwsza Pasterka odprawiona została w 1994 r. Oficjalnie parafia została utworzona 1 lipca 1997 r., a jej konsekracja nastąpiła 27 września. W tym roku obchodzi więc ona 10. rocznicę swojego powstania. Do obchodów rocznicy tego wydarzenia wierni przygotują się szczególnie przez misje parafialne, które poprowadzą księża filipini ze Świętej Góry (16-23 września).

Dzięki ofiarności parafian w ostatnich latach powstał także Dom Parafialny. Co prawda wciąż są w nim prowadzone prace wykończeniowe, ale budynek został już poświęcony przez bp. Grzegorza Balcerka. Jak podkreśla ks. proboszcz, w planie jest jeszcze wybudowanie wieży i montaż na niej dzwonów.


Pomnik Miłosierdzia Bożego to wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Na głazie przywiezionym z Puszczy Noteckiej umieszczono napis: „Daję wam największy skarb na trzecie tysiąclecie: Boże Miłosierdzie”

Pod opieką św. Józefa
Od początku istnienia kościoła w Baranowie jego patronem jest św. Józef, którego kult przejawia się tu głównie przez odmawianie (w każdą środę po wieczornej Mszy św.) Nowenny do Świętej Rodziny. Święty patronuje też Stowarzyszeniu Apostolstwa Dobrej Śmierci. W parafii prężnie działa także Parafialny Zespół Caritas.

– Choć w naszej wspólnocie nie ma, z paroma wyjątkami, zbyt wielu ludzi ubogich, to nie oznacza to wcale, że Caritas Parafialna nie ma się czym zajmować. W tej sytuacji wspomaga bowiem osoby prywatne i instytucje spoza parafii, m.in. Dom Samotnej Matki w Kiekrzu – tłumaczy ks. proboszcz.

Wśród innych wspólnot warto wymienić Żywy Różaniec Kobiet, Mężczyzn i Młodzieży, a także grupę duszpasterską młodzieży i dzieci. W parafii działa liczna grupa ministrantów, z której pochodzi obecny neoprezbiter ks. Bartłomiej Cylka.

Dotychczas w Baranowie nie było szkoły, stąd sprawowanie opieki duszpasterskiej nad młodzieżą i dziećmi było utrudnione. Na szczęście od września sytuacja się zmieniła, bowiem powstało tutaj gimnazjum.


Tryptyk z XVII w. z zabytkowego kościoła filialnego w Chybach

Wotum wdzięczności
Szczególną inicjatywą parafian i ich duszpasterza było postawienie na skwerze w centrum Baranowa pomnika, wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Pomysł ten zrodził w 2005 r., krótko po tym jak Ojciec Święty odszedł do Domu Ojca.

Pomnik to 10-tonowy kamień. Jedna jego część stanowi postument, na którym stoi, natomiast na drugiej wyryto wizerunek Jezusa Miłosiernego oraz umieszczono napis: „Daje wam największy skarb na trzecie tysiąclecie: Boże Miłosierdzie”. Głaz został przywieziony z Ruska w Puszczy Noteckiej, gdzie kardynał Wojtyła wypoczywał latem 1977 r.

Każdego 2. i 16. dnia miesiąca o godz. 21 parafianie gromadzą się przy tym pomniku na Apelu Jasnogórskim i modlitwie o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. Ufają, że Jan Paweł II opiekuje się ich wspólnotą, błogosławiąc wszystkim parafianom z nieba.Ks. proboszcz Andrzej Strugarek święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Proboszczem parafii jest od początku jej istnienia, czyli od 1997 r.

– Chciałbym podziękować moim parafianom przede wszystkim za trud włożony w wybudowanie kościoła oraz Domu Parafialnego, a także za życzliwość i otwartość wobec naszej wspólnoty. Aby nikogo nie pominąć, nie wymieniam tutaj żadnych nazwisk.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki